Szungit i jego dobroczynny wpływ na zdrowie

Rosjanie wiedzieli o niezwykłych właściwościach wody szungitowej już od stuleci, ale teraz korzyści płynące z wody szungitowej stają się znane reszcie świata.

Co to jest szungit?

Kamień szungitowy pochodzi od rosyjskiej wioski Shunga. Geolodzy zidentyfikowali go jako formę węgla, ale inaczej próbowali zdefiniować jego strukturę molekularną. Nie wykazuje żadnych oznak krystalizacji, jak inne naturalnie występujące formy węgla, takie jak grafit lub diament.

Kamień szungitowy odkryto po raz pierwszy w rosyjskiej Republice Karelii w XVIII wieku. Duży depozyt znajduje się w Zazhoginskoye, polu położonym około dwóch kilometrów od jeziora Onega.

Istnieją dwa rodzaje szungitu. Elitarny lub szlachetny szungit zawiera do 94% węgla, podczas gdy zwykły czarny szungit zawiera 64% węgla.

Rosjanie od dawna uważali kamień szungitowy za ożywczy i oczyszczający, od XVIII wieku używali go jako środka do oczyszczania i dezynfekcji wody. Piotr Wielki założył pierwsze rosyjskie uzdrowisko z kamieniem szungitowym w Karelii i był pionierem jego zastosowania do oczyszczania wody dla armii rosyjskiej. Dzisiaj można znaleźć szungit sklep w internecie również i dla Polski.

Inną fascynującą rzeczą w kamieniu szungitowym jest to, że zawiera śladowe ilości fulerenów, jedynej molekularnej formy węgla. Fulereny są znane ze swojej zdolności przewodzenia prądu, oprócz innych niezwykłych właściwości chemicznych.

Co to jest woda szungitowa?

Woda szungitowa jest terminem używanym do opisania wody nasyconej skałami szungitowymi, w tym wody, która została przefiltrowana za pomocą specjalnego oczyszczacza wody szungitowej lub pobrana bezpośrednio z jeziora Onega, największego na świecie złoża szungitu.

Woda filtrowana przez shungit jest bezpieczna do picia bez dodatkowego procesu oczyszczania, takiego jak gotowanie lub obróbka chemiczna. Kilka gmin w Karelii używa szungitowego oczyszczania wody do uzdatniania lokalnej wody z kranu.

Szungit czyści wodę i neutralizuje zanieczyszczenia. Jest bardzo chłonny, wystarczający do wyciągania zanieczyszczeń z wody. Ponadto, po umieszczeniu w wodzie, fulereny przyciągają i eliminują zanieczyszczenia wodne.

Szungitowy oczyszczacz wody czyści wodę, usuwając:

-Fenol
-Żelazo
-Mangan
-Chlor
-Azotany
-Azotyny
-Bakterie
-Mikroorganizmy

Po nasyceniu szungitem woda staje się kwaśna, dlatego wymaga alkalizacji, zanim będzie mogła zostać spożyta w dużych ilościach. Idealny standard pH dla wody pitnej wynosi 7,2 do 7,3, podczas gdy pH wody szungitowej wynosi od 3 do 5,5. Spożywanie dużych ilości nieoczyszczonej wody szungitowej może powodować problemy zdrowotne, takie jak zapalenie żołądka.

Rosjanie zwykle używają dolomitu i piasku kwarcowego w celu zmniejszenia kwasowości wody szungitowej. Kwasowość rozpuszcza dolomit, który z kolei alkalizuje wodę i wzbogaca ją w wapń, magnez i inne minerały.

Piasek kwarcowy zatrzymuje następnie metale ciężkie i radionuklidy, pomagając przywrócić strukturę cząsteczek wody.