Taborety drewniane w jadalni i restauracji – dlaczego warto je wybrać?

Jadalnia jest szczególnym miejscem w domu – to tutaj spotykamy się nie tylko na codzienne, rodzinne posiłki, ale również podczas szczególnych okazji, wymagających uroczystej oprawy kulinarnej. Aranżacja jadalni wymaga umiejętnego połączenia estetyki i elegancji z funkcjonalnością i komfortem użytkowania. Przemyślany wystrój sprawi, że jadalnia będzie sercem naszego domu, w którym z przyjemnością będziemy przebywać nie tylko podczas posiłków.

Zanim zaczniemy urządzać jadalnię, warto ustalić, ile mamy na nią miejsca. Czasem mamy do dyspozycji całe pomieszczenie, w innych przypadkach jadalnię wydziela się jako odrębną przestrzeń z kuchni. Podczas aranżacji jadalni zwracajmy uwagę zarówno na meble, jak i na inne elementy, które mają wpływ na całą przestrzeń. Ważne jest odpowiednie oświetlenie – nie tylko sufitowe, ale również punktowe – zawieszone nad stołem. Lampa wisząca powinna dobrze oświetlać powierzchnię blatu, ale jednocześnie nie razić oczu i nie wisieć zbyt nisko. Mogłaby bowiem wtedy utrudniać korzystanie ze stołu czy sięganie po potrawy.

Dlaczego warto wybrać taborety drewniane?

Głównym punktem w każdej jadalni powinien być stół – duży, dopasowany do stylistyki wnętrza. W klasycznych czy nieco retro aranżacjach najlepiej sprawdzają się solidne stoły drewniane, które są nie tylko eleganckie, ale również mocne i wytrzymałe. W skandynawskich wnętrzach można sobie pozwolić na połączenie drewna z laminowanym, białym blatem. We wnętrzach modernistycznych czy loftowych świetnie natomiast będą sprawdzały się stoły łączące w sobie drewno i metal. Stół powinien być dopasowany wielkością do wnętrza. Pamiętajmy, że musimy dobrać do niego odpowiednie krzesła, dopasowane wielkością i stylistyką do stołu. Dobrą alternatywą dla krzeseł mogą być również taborety drewniane, które są wygodne, stylowe, można je bez problemu w razie potrzeby przestawić. Taborety drewniane to nie tylko wygodne siedzisko, ale również element, który wpływa na klimat wnętrza – na pewno czuć się w nim będziemy zdecydowanie bardziej swobodnie niż w pomieszczeniach, w których znajdują się eleganckie fotele.

Uzupełnienie aranżacji

Oprócz stołów, krzeseł i taboretów drewnianych, w jadalni, jak i restauracji, czy barze znajdują się także inne meble. Najczęściej są to witryny na naczynia i zastawę stołową, wygodne komody, na które w razie potrzeby można odstawiać naczynia ze stołu. Pamiętajmy również o odpowiedniej aranżacji okna. Jadalnia powinna być wnętrzem jasnym i przestronnym, z odpowiednim dopływem światła dziennego. Zadbajmy o to, by okno miało jasne zasłony czy rolety, aby wpuszczały do wnętrza sporo słońca. Zdecydowanie lepiej spędza się czas przy posiłku, gdy w pomieszczeniu jest jasno. Podczas urządzania jadalni pamiętajmy również, by stanowiła kompozycyjną całość z kuchnią lub salonem, gdyż najczęściej właśnie z tymi wnętrzami jest połączona. Aranżację zarówno jadalni, jak i innych przestrzeni możemy wykonać samodzielnie. Można również skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który zadba o to, by cała aranżacja była harmonijna i w stu procentach dopasowana do potrzeb mieszkańców.