Tapicerka meblowa – jak ją czyścić poprawnie?
W salonie, w centralnym miejscu stanęła piękna kremowa, tapicerowana sofa? Zdecydowanie bardzo dobry wybór, zwłaszcza jeśli wnętrze urządzone jest w iście skandynawskim albo prowansalskim stylu. Elegancka sofa będzie niekwestionowaną ozdobą całego pomieszczenia pod warunkiem, że odznaczy się nienagannym i estetycznym wyglądem. Jak więc poprawnie czyścić tapicerkę meblową, by zadbać o jej nienaganny wygląd?
Co w kwestii czyszczenia tapicerki zaleca sam producent?
W internecie można z powodzeniem przeczytać bardzo dużo porad na temat prania i czyszczenia tapicerki meblowej. Jednakże przed wykorzystaniem jakiegokolwiek pomysłu, warto sprawdzić, co zaleca sam producent. Dlaczego? Ponieważ środki czystości i sposoby czyszczenia powinny zostać idealnie dobrane do rodzaju materiału obicia.
Popularny kwasek cytrynowy może wywabiać plamy, ale też rozjaśniać bardziej soczyste i żywe kolory. Zniknie więc plama z wina, ale na jej miejscu zostanie pamiątka w postaci wyblakłego materiału. Również bardzo silne detergenty chemiczne mogą znacznie odbarwić materiał, dlatego trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta albo wykonać test, używając środka na meblu, ale najlepiej w niewidocznym miejscu.
Jakich narzędzi używać do czyszczenia tapicerki meblowej?
Właściwie najprostszym sposobem jest zamówienie profesjonalnej firmy, która czyszczenie tapicerki meblowej wykona szybko i skutecznie bez ryzyka zniszczenia czy uszkodzenia materiału. Jeśli jednak na kanapę wylało się wino albo po wizycie gości krzesło zostało „ozdobione” czekoladą, to warto działać szybko i samodzielnie.
Tutaj sprawdzi się miękka ściereczka bawełniana albo szczotka ale tylko z miękkiego włosia. Przydatny będzie też odkurzacz, by przed zapraniem plamy, pozbyć się kurzu z tapicerki. Przy zaschniętych plamach np. z czekolady, czy dżemu można też użyć szpatułki, by brud najpierw usunąć, a dopiero pozostałości wyczyścić przy pomocy mokrej ściereczki czy szczotki. Do żadnej tapicerki meblowej nie wolno stosować szorstkich gąbek czy drucianych szczotek. Tego typu narzędzia szybko bowiem uszkodzą materiał.
Po jakie środki sięgać do prania tapicerki meblowej?
Właściwie najlepsze efekty zawsze można uzyskać przy wykorzystaniu ciepłej wody. Materiały obiciowe są zazwyczaj odporne na wchłanianie brudu i przy szybkiej reakcji, można łatwo pozbyć się plamy. W sklepach z chemią i w drogeriach można jednak zakupić profesjonalne środki do tapicerki welurowej, skórzanej czy materiałowej. I to również jest dobre rozwiązanie, ale znów należy pamiętać o wykonaniu testu, by mieć gwarancję, że wraz z plamami i brudem, środek nie usunie też pięknego i wyrazistego koloru mebla. Wiele osób korzysta z domowych sposobów: szarego mydła czy sody. To również można wypróbować, ale trzeba wiedzieć, że przy intensywnych i mocno zaschniętych plamach, takie domowe środki nie zawsze będą skuteczne.
W takim przypadku czyszczenie tapicerki meblowej warto zlecić już ekspertom. Jeśli już zaplanowane zostały wszelkie prace, mające na celu poprawienie wyglądu tapicerowanych mebli, to warto zerknąć też na impregnaty, które wydłużają życie materiałów, zwiększają ich odporność na wchłanianie brudu i chronią kolory przed wyblaknięciem. Impregnowanie może z powodzeniem przeprowadzać profesjonalna firma, ale takie czynności nadają się też do samodzielnego wykonania.
Czyszczenie tapicerki meblowej krok po kroku
Pierwszym zabiegiem, jaki należy wykonać, to odkurzenie mebla, również w zagłębieniach i trudniej dostępnych miejscach. Następnie należy sięgnąć po środek czyszczący i mokrą, ale dobrze odciśniętą z nadmiaru wody ściereczką czy szczotką zapierać materiał wraz z włosem. Można wykonywać okrągłe, delikatne ruchy, ale ważne jest, by plamy nie wcierać w materiał. Należy pamiętać, by wszelkie zaschnięte zanieczyszczenia, które mogą kruszyć się przy czyszczeniu, trzeba wcześniej zeskrobać szpatułką czy tępą stroną noża. Dopiero potem można użyć mokrej ściereczki. Natomiast nadmiar wilgoci można wyeliminować za pomocą papierowych ręczników, a dla pewności, że materiał nie zapleśnieje, można przesuszyć go delikatnie suszarką do włosów.