Tata na urlopie – czy wzrasta zainteresowanie urlopami ojcowskimi?

paternity-leave

Dziecko w życiu mężczyzny, zwłaszcza to pierwsze jest prawdziwą rewolucją. Młodzi ojcowie coraz częściej chcą świadomie uczestniczyć w życiu swojej rodziny, często reformując swoją karierę zawodową dla swojego dziecka. Jak to wygląda w realu?

Urlop tacierzyński- tak czy nie?

Obecnie prawo pracy oferuje możliwość wykorzystania urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni do czasu ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Ojciec może wykorzystać urlop jednorazowo bądź w dwóch tygodniowych blokach. Choć oferowana możliwość jest dostępna stosunkowo niedawno, to coraz większa ilość ojców decyduje się na jego wykorzystanie. Co realnie daje ojcom urlop rodzicielski? Choć oferowany czas nie jest zbyt długi, jednak daje ojcom stosunkowo dużo możliwości. Dwa tygodnie można wykorzystać na czas związany na powrót dziecka ze szpitala do domu czy odciążenie młodą mamę od natłoku obowiązków. Dlatego też dwa tygodnie, pomimo tego, że nie są zbyt długim czasem, to są coraz częściej wykorzystywane w różnorodny sposób przez coraz większą liczbę młodych ojców.

Zalety urlopu tacierzyńskiego

Świeżo upieczony ojciec korzystając z prawa do urlopu tacierzyńskiego ma możliwość podejrzenia pierwszych dni z życia swojego dziecka (ciekawe spojrzenie na ten temat można znaleźć na blogu https://mlodytata.pl/). Jest to szczególnie ważne nie tylko dla młodego ojca, ale także dla dziecka, które w tym czasie nawiązuje więź z obojgiem rodziców. Ojciec może również pomóc matce dziecka w części obowiązków nad dzieckiem. Warto zauważyć, że na przestrzeni lat zmienia się sama postawa świeżo upieczonych ojców. Sami ojcowie wykazują chęć uczestnictwa w życiu swojej rodziny, chcą być ze swoim dzieckiem i poznawać tajniki życia młodego człowieka. Ojcowie coraz chętniej uczestniczą w życiu dziecka, często pomagając matce w części obowiązków. Właśnie odpowiedzią na te zmiany jest proponowany ojcom urlop tacierzyński.

Zainteresowanie urlopami tacierzyńskimi

Jak wynika z ostatnich badań, coraz większa liczba ojców decyduje się na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Powody takiej decyzji są różne, jednak ojcowie coraz częściej korzystają z oferowanej im możliwości. Czas urlopu tacierzyńskiego jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku urlopu przeznaczonego dla mam, jednak to nie czas jest tu kluczową kwestią. Mówiąc o urlopie rodzicielskim warto dostrzec także pozytywne następstwa wykorzystania tej możliwości. Młody ojciec ma możliwość nawiązania relacji ze swoim dzieckiem oraz poznania podstawowych obowiązków czy zwyczajów małego człowieka.

Co po urlopie

Nic dziwnego, że coraz więcej ojców decyduje się na wykorzystanie możliwości, jaką jest urlop tacierzyński. Jest to krótki czas, po którym niełatwo wrócić do zawodowej rzeczywistości. Dlatego też ten krótki, choć intensywny czas może stać się inspiracją do zmiany swojej zawodowej ścieżki. Być może ten czas poświęcony w pełni rodzinie przyczyni się do zmiany systemu pracy, co umożliwi większą ilość czasu poświęconego swojej rodzinie. Warto więc wziąć wiele opcji pod uwagę, jednak najpierw należy zacząć od wykorzystania urlopu tacierzyńskiego.

Dowiedz się również czym jest zespół Retta: https://mlodytata.pl/newsstyle/zespolem-retta-w-twarz/