Pomysł na karierę: technolog w laboratorium medycznym

Technolodzy laboratorium medycznego wykonują złożone testy i procedury, które pomagają innym pracownikom służby zdrowia, takim jak lekarze, w wykrywaniu, diagnozowaniu i leczeniu chorób.

Dowiedz się więcej o tym, czym się zajmują, czym różnią się od techników laboratorium medycznego i jak się nimi stać. Być może zainteresuje Cię ta praca w laboratorium i będziesz chciał pójść w tę stronę kariery? Sprawdźmy!

Kim jest technolog w laboratorium medycznym?

Technolodzy laboratorium medycznego często pobierają próbki płynów ustrojowych, tkanek i innych substancji od pacjentów, testują je i analizują, a także omawiają swoje wyniki z lekarzami.

Jak pracują technolodzy w laboratorium medycznym?

Pracują w laboratoriach i zwykle spędzają dużo czasu na nogach. Podczas pracy muszą nosić:

  • maski,
  • rękawiczki,
  • okulary,
  • inny sprzęt ochronny.

Muszą również stosować procedury, które pomagają zmniejszyć ryzyko kontaktu z materiałami zakaźnymi. Osoby pracujące w szpitalu lub innym obiekcie czynnym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, mogą być zobowiązane do pracy wieczorami, w nocy, w weekendy i święta.

Rodzaje techników laboratoriów medycznych

Ci pracujący w małych laboratoriach mogą przeprowadzać różnorodne testy, ale osoby zatrudnione w większych laboratoriach mogą z większym prawdopodobieństwem specjalizować się w jednym obszarze.

-Technolodzy mikrobiologii pracują z bakteriami i innymi mikroorganizmami.
-Immunologowie koncentrują się na układzie odpornościowym i jego odpowiedzi na ciała obce.
-Technolodzy banków krwi zbierają, badają, klasyfikują i przygotowują krew do transfuzji.
-Technolodzy chemii klinicznej pracują z płynami ustrojowymi i analizują ich zawartość chemiczną i hormonalną.
-Cytotechnolodzy badają komórki pod mikroskopem pod kątem nieprawidłowości, które mogą prowadzić do raka.

Istnieje również wiele innych typów.

Jak zostać technologiem laboratorium medycznego?

Jeśli chcesz pracować w tej karierze, będziesz potrzebować tytułu licencjata w dziedzinie nauk medycznych. W niektórych krajach technolodzy laboratorium medycznego potrzebują pozwolenia na wykonywanie zawodu.

Oprócz umiejętności technicznych, których uczysz się w szkole i zdolności do nauk ścisłych, będziesz potrzebować następujących umiejętności miękkich – cech osobistych, z którymi się urodziłeś lub nabyłeś dzięki doświadczeniu życiowemu – aby odnieść sukces w tej dziedzinie:

-Aktywne słuchanie: doskonałe umiejętności słuchania pozwolą ci komunikować się z pacjentami i innym personelem medycznym.
-Rozwiązywanie problemów: Musisz umieć identyfikować problemy i je rozwiązywać.
-Krytyczne myślenie: Ta umiejętność pozwoli ci określić opcje podczas podejmowania decyzji lub rozwiązywania problemów, porównać je, a następnie wybrać tę, która daje najbardziej obiecujący wynik.

Jeśli chodzi o obowiązki zawodowe, technicy zbierają, przetwarzają i analizują próbki. Wykonują procedury laboratoryjne i konserwują instrumenty. Technolodzy laboratorium medycznego przeprowadzają te same procedury, co technicy, ale również wykonują zaawansowane analizy. Oceniają i interpretują wyniki, prowadzą badania i opracowują nowe metody.