Trwałe i solidne buty do pracy? Test obuwia ochronnego

workwear

Trwałe i solidne buty do pracy? Test obuwia ochronnego.

Właściwe dopasowanie obuwia i odzieży jest niezwykle istotne w codziennej pracy. Od tego zależy nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort naszych stóp. Warto sprawdzić jakimi kryteriami powinniśmy kierować się przy ich zakupie oraz które modele dostępne na rynku są najbardziej doceniane przez klientów.

Jakie powinny być idealne buty ochronne?

Jak sama nazwa wskazuje, obuwie wykorzystywane w pracy powinno zapewniać ochronę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, tj. wilgoć, substancje toksyczne czy wysokie lub niskie temperatury. Umożliwia całkowite zabezpieczenie przed wszelkimi urazami. Świetnie sprawdzają się do tego półbuty z podnoskiem kompozytowym, który zapobiega przed uderzeniami i zgnieceniem stopy, a w przeciwieństwie do metalowego, nie spowoduje zakleszczenia palców. Należy również zwrócić uwagę na wytrzymałość obuwia i materiał, z jakiego zostało ono wykonane, zwłaszcza jeśli pracujemy w miejscu o mało sprzyjających warunkach klimatycznych.

pobrane-1Cechą, która niewątpliwie nas zainteresuje, jest także wygoda. Pamiętajmy, że będziemy korzystać z tego obuwia przez co najmniej 8 godzin dziennie, dlatego warto wcześniej wybrać kilka modeli i przymierzyć je, sprawdzając która para najlepiej przylega. W każdym sklepie numeracje mogą być jednak inne. W związku z tym należy dokładnie zmierzyć długość stopy. Idealne buty muszą wpasowywać się w rozmiar. Jeśli będą zbyt ciasne, mogą mocno uciskać, wywołując otarcia lub powstanie pęcherzyków. Z kolei przez luźne obuwie istnieje ryzyko urazu lub dostania się zanieczyszczeń. Aby jeszcze bardziej podnieść ich komfort, wybierajmy modele wyposażone we wkładki oddychające oraz miękki kołnierz.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie obuwia?

Większość pracodawców nie będzie kierować się opisem i specyfikacją, lecz kwotą, jaką będą musieli wyłożyć na buty ochronne dla przełożonych. Nie kupimy dobrego obuwia za 50 złotych. W przeciwnym razie otrzymamy produkt przepuszczający wilgoć, mało wygodny, a przede wszystkim znacznie mniej bezpieczny od modeli czołowych producentów. Poza tym istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nie wytrzymają one nawet jednego sezonu. Zamiast co chwila kupować kolejne buty z najniższej półki cenowej, lepiej jednorazowo przeznaczyć większą sumę pieniędzy na solidne obuwie, spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa. Przy zamawianiu kilku par, być może otrzymamy kilka procent rabatu. Dodatkowo możemy wpisać to w koszty, co również będzie dużą oszczędnością dla firmowego budżetu.

Przy kupnie obuwia zwykle oferowane są specjalne preparaty czyszczące. Powinniśmy skorzystać z tej propozycji. Konserwacja butów ochronnych jest niezwykle ważna. W pracy fizycznej ulegają one zabrudzeniom, zgnieceniom i przetarciom, dlatego skuteczny środek lub pasta na pewno przedłużą ich żywotność.

Jakie buty ochronne wybrać?

Producenci prześcigają się w oferowaniu różnorodnych modeli, dzięki czemu asortyment jest bardzo bogaty. Biorąc pod uwagę aktualny ranking obuwia ochronnego, powstały na podstawie ocen internautów, na prowadzenie wysuwa się firma Beta. Najbardziej cenionym rodzajem są skórzane, wodoodporne, antyelektrostatyczne buty ocieplane 7327NKK, które doskonale sprawdzają się w niskich temperaturach. Ze względu na swe wysokie parametry oraz przeznaczenie, ich cena może sięgać nawet 800 zł. Czterokrotnie mniej zapłacimy za drugie w kolejności obuwie tego samego producenta. Służy ono w ciągu całego roku, również w sezonie zimowym, a jedyną różnicą pomiędzy najwyżej ocenionymi butami marki Beta jest materiał, z którego została wykonana podeszwa.

Oszczędzanie na tego rodzaju wydatkach szybko obróci się przeciwko nam. Zestawienie pokazuje jednak, że pracodawcy coraz chętniej sięgają po produkty lepszej jakości. Nie zawsze musi przekładać się to na kilkusetzłotowe wydatki. Dobre skórzane buty ochronne otrzymamy już za niespełna 200 złotych, ale przede wszystkim należy dopasować rodzaj obuwia do specyfiki pracy.

Dużym zainteresowaniem cieszą się oferty polskich producentów, tj. Łukpol, Demar czy PP Gardia. Oferują oni solidną jakość i precyzyjną technikę wykonania obuwia. Dodatkowo jest to duża zaleta w postaci wspierania krajowych firm.

Fachową informację oraz ubrania bhp możesz zakupić w firmie ubrania-bhp.pl