Trzy oddziały jedna impreza, czyli integracja zespołu

szkolenie-instruktorow-bartbo-11

W ramach realizowania strategii korporacyjnej, większość firm od czasu do czasu zabiera się za organizację specjalnych imprez integracyjnych, które mają na celu promowanie ducha zespołu i bliskości wśród osób pracujących w firmie na różnych oddziałach. Zazwyczaj robi się to w sposób okresowy. Pracownicy są zapraszani na wiele różnych imprez stron tematycznych i działań integracyjnych. Działania te są koordynowane przez firmy, które specjalizują się w imprezach firmowych, oraz mają wystarczające doświadczenie i wiedzę z zakresu zarządzania ludźmi, jak np. agencja http://bartbo.pl.

Imprezy firmowe

Można zabrać pracowników do kilku naprawdę ciekawych lokalizacji jak np. ośrodków i miejsc piknikowych, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach integracyjnych. Są to na ogół zabawne wydarzenia, które równocześnie będą uczyć pracowników znaczenia pracy zespołowej i tego, że współpraca i wsparcie w zespole jest kluczem do sukcesu. Jest to okazja do zabawnych czynności gdzie podkreślana jest rola nie jednostki, a zespołu. Następnie instruktor angażuje pracowników w dyskusje związane z analiz tego, co zespół zrobił prawidłowo, a co poszło. Może też porównać te wyniki pod względem wydajności zespołowej Vs. Indywidualnej by to uwzględnić w swoich wynikach. Bardzo popularne są również imprezy tematyczne.

Zwykle na takich imprezach również są organizowane gry integracyjne

Na przykład pracownicy mogą zostać poproszeni o to by utworzyli małe grupy 4 lub 5, każda z nich dostanie do dyspozycji makaron spaghetti, marshmallow i galaretki. Będą poproszeni o to, by z dostępnych produktów zbudować wieżę, zespół któremu uda się zbudowanie najwyższej wieży wygrywa. Będzie to wymagało tego, by zespoły skoncentrowały się na realizacji zadania. Osoby o cechach przywódczych natychmiast będą podświadomie prosić innych pracowników o wykorzystanie ich umiejętności – na przykład kogoś z zmysłem inżynierskiej o to, by spróbował skoncentrować się na projekcie wieży i tak dalej. Koordynator zazwyczaj dokonuje obserwacji i swoje wnioski wysyła do działu HR w organizacji, które mogłyby być użyte do planowania sukcesji w firmie. Dzięki zabawie firma ma szansę na większe wykorzystanie potencjału.

Korzyści dla pracowników i organizacji

Firmowe imprezy integracyjne zapewniają pracownikom bardzo potrzebną przerwę od rutyny życia. Czują się odświeżeni i mają chęć wprowadzić całe mnóstwo nowych pomysłów po powrocie do pracy. Po spędzeniu czasu z kolegami w nieformalnym otoczeniu, pracownicy mogą rozwijać głębsze więzi między sobą, a zatem są w stanie zrozumieć się nawzajem w lepszy sposób. Jest to również najlepszy sposób na przełamanie lodu. Można nawet przemyśleć wysłanie pracowników na weekend do ośrodka, gdzie będą na nich czekać nie tylko imprezy ale całe szkolenia z zakresu team building. To niewątpliwie wpłynie na poprawę ich wydajności, kiedy wrócą do pracy.

Aby uzyskać więcej informacji na temat budowania zespołu, by wiedzieć jak jeszcze bardziej skorzystać z imprez i ćwiczeń integracyjnych najlepiej zwrócić się z wszelkimi pytaniami do profesjonalistów.

Zobacz przykładowe imprezy integracyjne dla firm na stronie firmy Bartbo.pl, autora nadesłanego artykułu.