Gdzie umieścić kominek – w salonie czy w sypialni?

Kominek możemy umieścić w salonie, ale i w sypialni. Najczęściej spotykamy go właśnie w salonowych przestrzeniach. Czy to zatem oznacza, że w sypialni się nie sprawdza? Nic bardziej mylnego! W każdym z tych pomieszczeń doskonale spełnia swoje funkcje, dodatkowo ozdabia wnętrze, ogrzewa, a także wprowadza przytulną i przyjazną atmosferę. Jak zatem wybrać, w którym pomieszczeniu znajdzie się miejsce pod jego instalację? Podpowiadamy!

Kominek w salonie – zalety

Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie kominka w salonie, czyli w centralnym punkcie domu, wokół niego skupimy całą aranżację. Uzyskamy również wyjątkową atmosferę i klimatyczne miejsce, które będzie sprzyjało odpoczynkowi w pojedynkę, relaksowi z ukochaną osobą, a także spędzaniu czasu w większym gronie rodziny bądź znajomych.

Salon stanie się miejscem metaforycznie i bezpośrednio bardzo ciepłym. Kominek umieszczony w salonie może bowiem być instalacją, która równomiernie rozprowadza ciepło zarówno w tej przestrzeni, jak i w pozostałych pomieszczeniach domu.

Salon stanie się bardzo przytulny, będzie zachęcał do spędzania w nim czasu. Poza tym zazwyczaj to najbardziej przestronne pomieszczenie w domu, dlatego nawet obszerny kominek otwarty może tutaj zagościć, a wokół niego zbudujemy ciekawy wystrój wnętrza.

Kominek w sypialni – zalety

Kominek równie dobrze może zagościć w sypialni. Przecież i tutaj liczymy na ciepło, przytulną, wręcz romantyczną atmosferę. Dzięki kominkowi możemy ułatwić sobie zasypianie. W jaki sposób? Otóż barwa światła pochodzącego z płonących kawałków drewna jest taka sama, jak ta, z którą wiąże się zachód słońca. Nasz mózg odbiera to jako sygnał, że czas na odpoczynek i sen. Dzięki temu łatwiej zasypiamy, ale i poprawiamy swoje samopoczucie psychiczne.

Przytulność i estetyka, które kominek wprowadza do sypialni są nieporównywalne z niczym innym. Z tego rozwiązania można skorzystać nawet w niewielkich, skromnych i minimalistycznych sypialniach.

O czym należy pamiętać wybierając kominek do poszczególnych pomieszczeń?

W salonie możemy postawić na praktycznie dowolny rodzaj kominka, uwzględniając konstrukcje otwarte i zamknięte. Sprawdzi się zatem kominek tradycyjny, ale i gazowy czy też elektryczny. W sypialni zazwyczaj utrzymujemy nieco niższą temperaturę niż w pozostałych pomieszczeniach, ponieważ taka jest zalecana w miejscu przeznaczonym do snu. Tutaj lepiej sprawdzą się kominki gazowe, które można znaleźć na stronie https://trendkominki.pl/, ale i konstrukcje tzw. kozy, ponadto modele elektryczne.

Pamiętajmy również o tym, że niezależnie od wyboru pomieszczenia, w którym ma zagościć kominek, musimy uwzględnić koszty instalacji, konieczność wykonania modyfikacji czy rozbudowy, a także zapewnianie właściwej wentylacji. Pomyślmy o tym zatem już na etapie projektowania domu, a jeśli w gotowym i zaaranżowanym pomieszczeniu chcemy zamontować kominek, postawmy na konstrukcje, które nie wymagają drogich i złożonych prac.

Jedno jest pewne – kominek, czy to w salonie, czy w sypialni, wpłynie na wyjątkowe aranżację i atmosferę.