W jaki sposób dobrze zorganizować pracę w biurze?
Dobra organizacja pracy w biurze to podstawa do uzyskania niezbędnej efektywności. To także kwestia higieny pracy, a zagadnienia te są dość dobrze sformalizowane w obowiązujących przepisach.
Dobra organizacja przestrzeni biurowej to problem, który doczekał się najlepszych rozwiązań systemowych. Zaważyły o tym kwestie efektywności działania wynikającej z funkcjonalności biura, czyli krótko mówiąc czynniki ekonomiczne. Ze względu na takie właśnie potrzeby określona została gęstość zaludnienia powierzchni biurowej, która wyrażana jest w powierzchni, jaka przypada na jedną osobę.
“Gęstość zaludnienia” w przestrzeni biurowej
Biorąc pod uwagę konieczność rozpatrywania zarówno całkowitej przestrzeni biura jak i całego budynku, nie zwracając uwagi jedynie na poszczególne pokoje biurowe, wielkość taka rozpatrywana jest zazwyczaj na trzech najbardziej istotnych poziomach. Te poziomy to budynek biurowy, biuro i pomieszczenie biurowe. Jeśli chodzi o dwa pierwsze poziomy, to uwzględnia się elementy takie jak:
- powierzchnie wspólne – na przykład stołówki, szatnie czy korytarze bądź sale konferencyjne
- liczba gości klientów – chodzi o czasowe odwiedzanie biura
Ciekawostką jest fakt, że zaludnienie w biurach jest wskaźnikiem, który mimo wszystko nie jest tak często wykorzystywany jak być powinien. Nie bierze się go pod uwagę podczas projektów architektonicznych, nie bierze się go pod uwagę w budownictwie. Trudno przecenić wartość analizy technicznej budynków pod tym względem, a jednak dzieje się w tej kwestii zbyt mało. Na ten temat wypowiadają się nawet specjaliści – idealnym przykładem jest wypowiedź wibroakustyka Jacka Danielewskiego, który przygotował specjalny artykuł z okazji Międzynarodowego Dnia Zagrożenia Hałasem (było to 25 kwietnia 2008 roku – dawno, ale temat cały czas na czasie). W swoim artykule stwierdził, że zwiększenie powierzchni, która przypada na jednego pracownika znacznie polepszy jego komfort akustyczny (nie tylko). Stwierdzenie stało się motto tego artykułu – okazuje się, że akustyka ma równie istotne znaczenie co sama ilość przestrzeni wokół osoby pracującej.
Wielkość przestrzeni biurowej a stanowisko pracy
Niezaprzeczalnym jest fakt, iż podczas organizowania stanowisk pracy biurowej bierze się pod uwagę również stanowisko osoby, która ma wykonywać konkretną pracę. Wielkość powierzchni przypadającej na pracownika zależna jest od jego statusu w firmie, jednak nie tylko to powinno się brać pod uwagę – niezwykle istotne jest sam rodzaj wykonywanej pracy. Jak wygląda to w praktyce?
Zazwyczaj w kadrze zarządzającej, a więc na najwyższym szczeblu na jednego pracownika przypada od 24 – 42 metrów kwadratowych. Na coraz niższych szczeblach tego miejsca jest adekwatnie coraz mniej. Dla „zwyczajnego” pracownika przeznaczone jest zazwyczaj od 9 do 14 metrów kwadratowych. Nie bez znaczenia jest również dostosowywanie przestrzeni biurowej do charakteru jak i wymagań wykonywanej pracy oraz odpowiednie meble biurowe, w tym wygodne, ergonomiczne fotele biurowe, które pełnią kluczową role w komforcie i efektywności pracy.
Z tego względu w tej chwili biura dzieli się na trzy najważniejsze typy – open space, call center i hot desking. Oczywiście typów biur jest znacznie więcej, jednak te można w tej chwili określić jako najbardziej popularne.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Ergo-fotel.pl.
Polecamy:
– 7 branż, w których musisz posiadać call center
Teraz modne są coworkingi czyli dzierżawa biura przez kilka osób. Koszy spadają masakrycznie a i fajnych ludzi idzie poznać 🙂 Fajne biura mają na przykład na PowislePark. Jak będę otwierał firmę to na pewno skorzystam z coworkingu.