W jaki sposób obniżyć koszty kredytów firmowych – kilka najprostszych rozwiązań

depositphotos_197993478-stock-video-woman-signing-documents-to-receive

Wiele firm działających w praktycznie każdej branży ma wiele zobowiązań do spłaty. Aby funkcjonować na trudnym i konkurencyjnym rynku, często trzeba posiłkować się kredytami lub pożyczkami. Często nadmierne zakredytowanie staje się sporym obciążeniem dla firmowych finansów. Warto wtedy szukać rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty kredytów.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku nadmiernego zakredytowania, może być kredyt konsolidacyjny, który łączy wiele zobowiązań w jedno, ale za to z mniejszą ratą. Dzięki temu możliwe jest spłacanie comiesięcznych zobowiązań bez nadmiernego obciążania firmowego budżetu. Kredyty konsolidacyjne dla firm dostępne są w większości banków. Można więc przejrzeć ofertę co najmniej kilku atrakcyjnych kredytów, porównać podstawowe parametry czy koszty i na tej podstawie wybrać taki kredyt, który najbardziej będzie odpowiadał indywidualnym oczekiwaniom. Dzięki konsolidacji kredytów można kilka lub kilkanaście zobowiązań połączyć, dzięki czemu firma będzie miała lepszą zdolność kredytową w przyszłości.

Rozsądne zaciąganie zobowiązań kredytowych

Aby obniżyć koszty kredytów firmowych, warto również brać je rozsądnie i odpowiedzialnie. Każde dodatkowe zobowiązanie powinno być odpowiednio przemyślane. Kredyt należy brać jedynie wtedy, gdy te pieniądze faktycznie są niezbędnie potrzebne albo na inwestycje, albo na sfinansowanie bieżącej działalności firmy. Najważniejsze, by brać kredyt w takiej wysokości, aby to zobowiązanie nie spowodowało pogorszenia sytuacji finansowej firmy. Już na etapie składania wniosku trzeba rozważyć, czy comiesięczna rata faktycznie będzie realna do spłaty i nie spowoduje problemów z funkcjonowaniem firmy. Wszelkie nieprzemyślane decyzje kredytowe najczęściej bowiem kończą się poważnymi kłopotami. Zwykle zaczyna się od przejściowych problemów z terminowym opłaceniem raty, jednak wiele takich sytuacji ma swój finał u komornika. A egzekucja komornicza prowadzone wobec firmy nie tylko obniża jej wiarygodność, ale również mocno utrudnia jej dalszy rozwój, gdyż nie można dostać żadnych innych kredytów bankowych.

Pożyczki dla zadłużonych firm?

Firmy, które są zadłużone i potrzebują dodatkowej gotówki, również mają kilka możliwości uzyskania dodatkowej gotówki. Pożyczki z komornikiem dostępne są w niektórych firmach pozabankowych, oferujących nie tylko popularne chwilówki, ale również większe pożyczki, które można spłacać w dogodnych do spłaty ratach. Trzeba jednak pamiętać, że pożyczki dla zadłużonych firm maja dosyć wysokie oprocentowanie, które ma za zadanie rekompensować firmom pożyczkowym ryzyko, jakie podejmują udzielając pożyczki niezbyt pewnemu podmiotowi. Pożyczki dla zadłużonych firm dostępne są również pod zastaw ruchomości lub nieruchomości, które również mają być sprawdzoną formą zabezpieczenia. Każdy właściciel firmy, który ma sporo zobowiązań, powinien bardzo dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i skupić się przede wszystkim na wychodzeniu z długów i uregulowaniu zobowiązań zamiast na braniu kolejnych kredytów.