Wady i zalety prac sezonowych

Prace sezonowe, jak sama nazwa wskazuje, odbywają się w wybranych okresach w roku. Przeważnie są bezpośrednio związane z rotacją turystów, którzy przybywają w wybrane regiony zimą bądź latem. Wówczas rynek pracy odnotowuje zwiększoną ilość ogłoszeń o pracę w niektórych sektorach. Prace sezonowe mają swoje wady, jak i zalety, na które warto zwrócić uwagę przed decyzją o zatrudnieniu.

Zalety prac sezonowych

Większość prac sezonowych można wykonywać z tzw. biegu. W praktyce oznacza to, iż zatrudnienie odbywa się bardzo szybko, często bez skomplikowanych procedur rekrutacyjnych. Ponadto, obowiązki w wielu pracach sezonowych nie należą do skomplikowanych i poznajemy je na bieżąco. Zarobki zaś w wielu branżach są nadzwyczaj wysokie, gdyż pracodawcy pilnie potrzebują wówczas rąk do pracy. Co więcej, umowy podpisywane na rzecz prac sezonowych nie są zobowiązujące i bardzo szybko możemy je rozwiązać. Oznacza to, iż przez wybrany okres w roku możemy podjąć się nawet kilku prac, które zapewnią nam zarobek. Do zalet prac sezonowych można również zaliczyć fakt, że są one szczególnie opłacalne, jeśli towarzyszy im wyjazd zagraniczny. Wówczas do wysokich zarobków można zaliczyć indywidualne doświadczenia, jakie zbierzemy podczas podróży i pobytu w innym kraju. Inną zaletą prac sezonowych jest ogromna ilość ofert pracy zamieszczanych m.in. na portalu Pracuj.pl.

Wady prac sezonowych

Do wad prac sezonowych z pewnością można zaliczyć fakt, że jesteśmy wtedy zatrudnieni jedynie na określony czas. Oznacza to, iż nasza sytuacja życiowa nie jest do końca ustabilizowana, a zarobki uzależnione są od czynników zewnętrznych, np. ilości turystów. Ponadto, prace sezonowe związane są z dużą rotacją ludności, a to praktycznie zawsze niesie ze sobą komplikacje w związku z ilością obowiązków. Wadą prac wykonywanych w wakacje bądź ferie jest również podejście niektórych pracodawców, którzy celowo poszukują taniej siły roboczej. Zatrudniają oni pracowników w oparciu o tzw. umowy śmieciowe, którym proponują złe warunki pracy i bardzo niskie zarobki.