Waga i jej rola w branży jubilerskiej

Wagi jubilerskie to niestandardowe wagi cyfrowe przeznaczone do ważenia złota, kamieni szlachetnych i innych metali szlachetnych w przyrostach gramatycznych i karatowych. Typowe rodzaje wag do biżuterii obejmują wagi kieszonkowe, wagi kompaktowe i przenośne wagi precyzyjne.

kopalnia pracy senseiWaga jubilerska, czyli dlaczego biżuteria musi być ważona?

Ważenie biżuterii jest ważnym czynnikiem przy określaniu jej wartości. Komercyjni jubilerzy są zobowiązani przez prawo do ważenia biżuterii na zatwierdzonej skali zatwierdzonej do handlu przy zakupie lub sprzedaży produktów.

Jeśli jesteś jubilerem, dokładna waga precyzyjna daje pewność, że ceny twoich produktów są zgodne z ceną rynkową i nie są sprzedawane zbyt tanio. Z punktu widzenia konsumenta, jeśli sprzedajesz biżuterię nabywcy hurtowemu, wartość biżuterii zależy od wagi i aktualnej wartości rynkowej. Dlatego tak ważne jest, aby waga jubilerska była solidna i wiarygodna.

W całym procesie produkcji biżuterii wszystkie elementy muszą być sprawdzone i zważone, aby mieć pewność się, że specyfikacje są spełnione dla gotowego produktu. Na przykład, jeśli gotowym produktem jest 18-karatowy naszyjnik diamentowy, jubiler musi zważyć:

  • diamenty

  • metal szlachetny użyty do biżuterii

  • gotowy produkt

Daje to dobry wskaźnik wartości gotowego produktu i pozwala jubilerowi na zaproponowanie właściwej ceny. Dlatego ważne jest, aby stosować wagi o wysokim stopniu precyzji – bez względu na to, czy jest to waga kieszonkowa czy inna.

Jak waży się biżuterię?

Biżuteria jest zwykle mierzona w karatach, lub gramach. Jeden karat jest równy dokładnie 0,2 g (200 mg). Karaty są powszechnie używane do ważenia kamieni szlachetnych, w tym diamentów, rubinów, szmaragdów i kwarcu.

Jak określić wagę karatową kamienia szlachetnego?

  • Zważ kamień za pomocą skali gramowej

  • Podziel wynik przez 0.2

  • Ta wartość pokaże wagę w karatach.

Karat jest jednostkowym pomiarem używanym do ważenia biżuterii (na przykład 1 karat jest równy 0,2 g). Alternatywnie, karat jest używany do pomiaru czystości złota i innych metali szlachetnych. Miękkie metale, takie jak złoto, są zazwyczaj mieszane z kompozytem, tardsze metale, takie jak srebro lub miedź, w celu wytworzenia biżuterii. Czystość złota jest mierzona w kategoriach części, a 24 karaty są postrzegane jako najwyższy poziom czystości. Na przykład, jeśli posiadasz złoty pierścionek składający się z 16 części złota i 8 części srebra, otrzymasz pierścionek z 16 karatowego złota.

Jednak waga to niejedyne co wpływa na cenę. Kształt lub krój kamienia szlachetnego jest oznaką jakości i rzemiosła. Nawet jeśli klejnot ma doskonały kolor i przejrzystość, słabo przycięty klejnot może wydawać się nudny, zmniejszając wartość. Niektóre z najpopularniejszych rodzajów cięć kamieni szlachetnych to okrągłe, bądź markizy. Popularność, wielkość i precyzja cięcia może być kluczowym wyznacznikiem jakości i wartości.

Jednak to przejrzystość kamienia szlachetnego jest prawdziwym odzwierciedleniem jakości i rzemiosła. Im większa przejrzystość – tym z wyższą wartością mamy do czynienia. Ale oczywiście
oprócz jasności, cięcia i koloru, rozmiar i waga kamieni szlachetnych jest najbardziej oczywistym wskaźnikiem określającym cenę biżuterii.