Czy warto wynajmować magazyn?

Postawienie hali magazynowej to koszt, który często przekracza możliwości finansowe nie tylko małych, ale i średnich przedsiębiorstw. Wynajem magazynów jest dla takich firm jedyną sensowną opcją, zwłaszcza że odciąża od konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wyposażeniem hali, zatrudnieniem pracowników czy zakupem systemu informatycznego do zarządzania magazynem. Czy zatem inwestycja we własny magazyn nigdy nie ma sensu?

Korzyści z wynajmu nowoczesnej powierzchni magazynowej

Największym plusem wynajmowania magazynu jest brak konieczności ponoszenia znaczących nakładów na budowę własnej hali i jej wyposażenie. Gdy dodatkowo zdecydujemy się na skorzystanie z usług podmiotów, które prócz udostępniania powierzchni magazynowej, zapewniają również kompleksową obsługę logistyczną, dodatkowo odpada konieczność zatrudniania własnych pracowników, co w znaczący sposób wpływa na ogólne koszty działania firmy. Wynajem magazynów w atrakcyjnych lokalizacjach pomaga również w usprawnieniu systemu dystrybucji, a tym samym wpływa na poprawę jakości obsługi klientów. Towary dostarczane są szybciej, a poszczególne elementy w łańcuchu dostaw lepiej się zazębiają. Wynajęcie magazynu zapewnia także znacznie większą elastyczność. Firma może dość szybko powiększyć lub w razie potrzeb zredukować potrzebną jej przestrzeń magazynową, tym samym ograniczając koszty swojej działalności.

Komu opłaca się płacić abonament za magazyn?

Oferta wynajmu magazynów kierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorstw z branży logistycznej, firm handlowych, małych przedsiębiorstw produkcyjnych czy usługowych. Z tego typu oferty najchętniej korzystają te podmioty, którym zależy na zachowaniu dużej elastyczności i które nie chcą ponosić kosztów wstępnych związanych z budową hali magazynowej na własność. Wynajem magazynów to w zasadzie jedyny sensowny wybór dla małych firm handlowych działających w branży internetowej. Magazyn z obsługą logistyczną w znaczący sposób zwiększa komfort prowadzonej działalności, ogranicza koszty i poprawia jakość obsługi klienta. Dzięki zaawansowanym systemom informatycznym i odpowiedniej organizacji pracy dostawy towarów do klientów detalicznych realizowane są niezwykle sprawnie, co przekłada się na ich większą satysfakcję i sprzyja wzrostowi sklepu.

Jeśli zastanawiasz się nad budową własnej hali magazynowej, wcześniej skonsultuj się z firmą specjalizującą się w doradztwie logistycznym. Taka firma skalkuluje koszty i podpowie, które rozwiązanie będzie w Twoim przypadku lepsze. Być może wynajęcie magazynu jest dla Ciebie znacznie korzystniejszą opcją niż jego budowa od podstaw i to zarówno w krótkim, jak i długim terminie.

Zdjęcie: https://pixabay.com/photos/building-architecture-grass-road-4524032/