Wędkarstwo i biznes – sztuka szlifowania charakteru

�FredGreaves2008 mandatory photo credit "Fred Greaves Photography"

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu rozwijania własnego biznesu jest bez wątpienia jednym z ważniejszych kroków w życiu każdego człowieka. Przyjęcie na swojej barki tak dużej odpowiedzialności (także, a może przede wszystkim, finansowej…) powinno być poparte dokładną, chłodną kalkulacją. Swego rodzaju rachunkiem sumienia, w którym szczerze analizujemy mocne i słabe strony. Jednak co zrobić w sytuacji, w której nie potrafimy przesądzić, czy mamy do czegoś predyspozycje, czy też nie?

Bądź po prostu nie jesteśmy do końca pewni swoich możliwości?

Tym bardziej, że to szczególnie ważna kwestia – życie niezbyt często wybacza popełniane błędy – zwykle za swoje potknięcia płacimy w ten, czy inny sposób. Dlatego za każdym razem, bez względu na to czym mamy zamiar się zajmować, warto mierzyć siły na zamiary. Istnieje wiele sposobów na kształtowanie cech charakteru, walkę ze swoimi słabościami oraz pracę nad samym sobą w jak najszerszym tego słowa znaczeniu. Jednym z nich, chociaż często niedocenianym jest wędkarstwo.

Zajęcie, które jeszcze kilka dekad temu było przede wszystkim pospolitym sposobem na zdobycie pożywienia przez mniej zamożnych mieszkańców różnych części świata od dłuższego czasu zyskuje na popularności w najlepiej rozwiniętych regionach jako forma rekreacji. Z racji tego, że wymaga niezwykłej cierpliwości, samozaparcia, starannego planowania oraz zwracania uwagi na niuanse ludzie którzy się nim zajmują odznaczają się specyficznymi cechami. W związku z powyższym z całą pewnością nie jest to hobby dla wszystkich i między innymi dlatego wędkarstwo jest niezwykle użytecznym narzędziem mogącym pomóc w… ocenie własnych predyspozycji do prowadzenia biznesu.

Brzmi jak żart? Bynajmniej!

Ta z pozoru banalna, czy wręcz nieco irracjonalna, propozycja po bliższym przyjrzeniu się zaczyna odkrywać swój sens. Wędkarstwo i biznes wbrew pozorom mają ze sobą naprawdę wiele wspólnego – wymagają dokładności, starannego planowania, cierpliwości, samodyscypliny oraz konsekwencji w działaniu. Dobry biznesmen podobnie jak dobry wędkarz realizuje przyjęty plan od samego początku do końca, bez względu na napotykane po drodze problemy. W wielu sytuacjach musi improwizować, radząc sobie z pojawiającymi się nagle kłopotami, w przypadku których nie posiada gotowych schematów postępowania. Z tego powodu sprawdzanie się w jednej z tych ról rokuje duże szanse na poradzenie sobie z drugą, a tę niepozorną zależność można wykorzystać do oceny własnych możliwości.

Dlatego gdy dotrze do Ciebie odzież wędkarska, zamówiony sprzęt – wędki, spławiki, żyłki, haczyki itp. – oraz literatura, która pomoże Ci lepiej poznać specyfikę wędkarstwa będziesz mógł rozpocząć swoją przygodę z tym niezwykłym, pełnym wyzwań hobby. Jeżeli cierpliwe oczekiwanie na rezultaty – wielokrotnie nie przystające do oczekiwań – przez wiele godzin, wszelkie niewygody oraz masa nieprzewidzianych okoliczności mogących zniweczyć każdy, nawet najlepiej przygotowany plan nie odstraszą Cię od praktykowania pasji z którą właśnie się zetknąłeś, a nowe wyzwania systematycznie napotykane na swojej drodze podbiją serce – wiele będzie wskazywać na to, że jesteś gotowy nie tylko do zostania wędkarzem, ale także do rozpoczęcia prowadzenia własnej działalności gospodarczej.