Wideofilmowanie i obróbka – czyli jeden ze sposobów aby dorobić sobie niemałe pieniądze

Wideofilmowanie i obróbka filmów jest obecnie bardzo popularnym nurtem w biznesie. Organizując imprezę okolicznościową, którą chcemy sfilmować możemy mieć nie lada problem z wyborem odpowiedniej ekipy filmowej. Na rynku bowiem istnieje duża ilość ekip filmowych, o różnych stopniach doświadczenia. Niejeden bowiem z nas stawał przed problemem wyboru filmowca na ważną dla nas uroczystość, który stanie na wysokości zadania i upamiętni ważne dla nas chwile. Tu zazwyczaj działa zasady „poczty pantoflowej” i wybieramy ekipy filmowe z polecenia.

the_film_editor_by_abacrombie-d313czuz filmowaniem, należy nie tylko pasjonować się filmem, ale posiadać wiedzę umożliwiającą rozpoczęcie pracy w zawodzie. Bez pasji tworzenia będzie niezwykle trudno zawalczyć o wysoką pozycję na rynku. Nie bez znaczenia pozostaje również dobór odpowiedniego sprzętu.

Dobry sprzęt to nie wszystko

Nie zawsze droga kamera czy program do obróbki jest równoznaczny z dobrą jakością czy łatwością obsługi – czasami sprzęt ze średniej półki cenowej będzie lepszą alternatywą dla początkujących kamerzystów. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest łatwą sprawą, dlatego ostatecznej decyzji nie należy podejmować szybko. Dla osób zaczynających pracę z kamerą wybór sprzętu może stanowić problem, dlatego w wyborze właściwego sprzętu na start można posiłkować się opinią osoby bardziej doświadczonej w branży.

Współpraca z innymi

Warto pamiętać, że praca kamerzysty nie opiera się na pracy jednego człowieka. Nietrudno zauważyć, że na większości imprez, którą obsługuje kamerzysta, w zdecydowanej większości współpracuje z drugim kamerzystą, ewentualnie fotografem. Dzięki temu kamerzysta posiada więcej materiału, z którego może zmontować film.

Rozpoczęcie działalności

Szukając nieszablonowych rozwiązań podczas zakładania biznesu filmowego, nie jeden kamerzysta zastanawia się nad finansami, które powinien mieć na rozpoczęcie działalności. Trudno jest jednoznacznie oszacować kwotę, która wystarczy na zakup sprzętu – chociażby z tego względu, że jego ceny są różnorodne, wypłaty współpracowników czy koszty dodatkowe, jak na przykład koszty transportu. Istnieje kilka możliwości dodatkowego zastrzyku gotówki. Jednym z nich jest dotacja na rozpoczęcie działalności, co zawsze odciąży nasz budżet na początku działalności, kiedy to nie można liczyć na zarobki.

Co z zarobkami?

Jeśli mowa o zarobkach, to również trudno jednoznacznie oszacować kwotę, którą można średnio zarobić. Teoretycznie można obsłużyć jedną imprezę na weekend, co daje zadowalające wyniki. Jednak na swoją pozycję zawodową, a co za tym idzie, wysokość zarobków należy pracować. Oprócz wspomnianej wcześniej wiedzy i podstaw teoretycznych, należy posiadać także doświadczenie praktyczne. Nie zawsze zawód kamerzysty musi być poparty dyplomem profesjonalnej szkoły, jednak z dobie towarzyszącego Internetu warto zapoznać się z ofertą szkoleń, które oferują nam nie tylko szkoły, ale również inne instytucje. Trendy w filmowaniu, podobnie jak w innych dziedzinach ulegają zmianie, dlatego ważne jest śledzenie zmieniających się trendów i technik filmowania. Wysoka jakość naszych usług zaprocentuje w przyszłości zadowalającą liczbą zleceń.

Przyjemność z pracy

Opinie na temat pracy, jak i rynku filmowym są różne. Nie ulega wątpliwości, że praca kamerzysty, niezależnie od tego, jaki rodzaj programów czy imprez się wybiera, jest bardzo przyjemną pracą. Najlepszym etapem w tej pracy jest efekt końcowy, czyli gotowy zmontowany film. Jednak decydując się na pracę kamerzysty należy być świadomym rynku i realiów, jakie panują w branży. Jak w innych, zawodach, także kamerzysta powinien skorzystać z możliwości rozwoju, takich jak kursy czy szkolenia. Jednak szukając przyjemnego zysku należy pamiętać, że osoba pracująca przy filmowaniu i obróbce filmów pracuje na swoją pozycję i wówczas może spodziewać się satysfakcjonujących zarobków, a na to nieraz potrzeba czasu.

Opinią na temat pracy filmowca podzielił się z nami Konrad Kasprzycki, serwis http://www.idmultimedia.pl