Własna firma w Wielkie Brytanii – plusy i minusy

sample-hero-image

Jeśli chcesz założyć własną firmę, warto wziąć pod uwagę zrobienie tego w Wielkiej Brytanii. Jest to na pewno dużo łatwiejsze niż w Polsce. Wielka Brytania od lat zajmuje czołowe miejsce w Europie i na świecie pod względem najłatwiejszych warunków do prowadzenia działalności na własną rękę. Bank Światowy stwierdził, że wystarczy zaledwie 13 dni na założenie firmy na Wyspach.

Jak to wygląda?

Na początku firmę można prowadzić bez formalnej rejestracji, jest to taki okres próbny. Rejestracji trzeba dokonać w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia działalności, w innym wypadku grozi nam kara w wysokości 100 funtów. Aby się zarejestrować należy wypełnić formularz i wysłać go do HM Revenue and Custom. Istnieje także możliwość telefonicznego zarejestrowania firmy. Najlepiej zacząć jako sole trader (inaczej self employment). Jest to odpowiednik samozatrudnienia. Samozatrudnieni muszą płacić składki na ubezpieczenie społeczne. Płacą je w zależności od rocznych dochodów netto. Jako sole trader można prowadzić zarówno firmę jednoosobową jak i zatrudniać pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że sole trader jest tylko wtedy najlepszym wyborem, kiedy zyski nie przekroczą kwot, które pokrywają wydatki życiowe. Czasami warto zastanowić się nad Limited Company – spółką odrębnej osobowości prawnej, oddzielonej od jej członków.

Zalety własnej firmy w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii Polacy oraz polskie podmioty gospodarcze są traktowani na równi z obywatelami innych państw.
Jeśli chodzi o sole trader firma może zacząć funkcjonować na rynku praktycznie już w momencie podjęcia decyzji o jej utworzeniu. Pracując jako sole trader wypracowane zyski można zatrzymać dla siebie. Należy jednak pamiętać, że za długi firmy odpowiada się całym majątkiem. Natomiast istnieje prawo odliczenia niektórych koszty związanych z działalnością swojej firmy, np. opłaty za telefon, Internet. Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii zaczyna się 5 kwietnia, a kończy 6 kwietnia kolejnego roku. Po 6 kwietnia HMRC na adres firmy wysyła formularz rozliczenia, który należy odesłać przed 31 stycznia następnego roku kalendarzowego

Osoby pracujące dłużej niż 6 miesięcy w ciągu roku mogą ubiegać się o status rezydenta podatkowego. Polega to na tym, że osoba posiadająca obywatelstwo polskie, rozlicza się w Wielkiej Brytanii. Jest to korzystne, ponieważ w tym kraju kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa niż. Progi, przy których zaczynają mieć zastosowanie wyższe stawki podatku również są wyższe niż w Polsce.

Natomiast spółka Limited ma już osobowość prawną i istnieje rozdzielność finansów prywatnych od finansów spółki. Zdecydowaną zaletą takiej firmy jest fakt, że osoby prowadzące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ryzykują tylko pieniądze spółki. Ważne jest również to, że zyski pozostawione w malej firmie (zyski mniejsze niż £300, 000) opodatkowane są tylko 19%. Firma typu Limitem jest zdecydowanie bardziej wiarygodna.
Na pewno księgowość na Wyspach jest prostsza i łatwiejsza od tej w Polsce. Wystarczy udowodnić, że wydatki zostały poniesione na firmę oraz je zaksięgować. Istnieje również mnóstwo możliwości uzyskania porad i pomocy fachowców.
W Wielkiej Brytanii dostaniemy także wyższą emeryturę. Jest ona wypłacana w systemie tygodniowym i wynosi £110, 15.

Są jednak także wady

W przypadku osób zsmozatrudnionych należy pamiętać o tym, że w świetle prawa i przepisów podatkowych firma prowadzona przez sole tradera i on sam to w pewnym sensie jedno. Długi firmy są także długami jej założyciela. Jeśli będzie on zalegał z płatnościami firmy, komornik może zająć jego prywatny majątek. Firma typu sole trader jest postrzegana jako mało stabilna, mało wiarygodna przez banki, poważnych klientów z dużych firm i instytucji.
Jeśli chodzi o spółkę Limitem Company wadą może być to, że rejestracja tego typu firmy to już jednak bardziej skomplikowana sprawa. Firma typu Limited to także większa biurokracja. W przypadku kilkuosobowego zarządu trzeba prowadzić np. protokoły zebrań zarządu. Prowadzenie spółki Limited Company wiąże się z większymi kosztami działalności.

Informacji na temat prowadzenia działalności gospodarczej na Wyspach Brytyjskich uzyskaliśmy dzięki serwisowi rejestracjaspolkionline.co.uk