4 wskazówki na długowieczny dom z drewna

Właściwa pielęgnacja materiału jakim jest drewno sprawi, że będziesz mógł czerpać radość z niezwykłych atutów drewnianego domku przez wiele lat. Na jakie czynności warto zwrócić uwagę?

Jaka jest żywotność drewnianego domu?

Wiele osób kieruje się przekonaniem, że drewno, będąc materiałem naturalnym, nie może być stabilne czy trwałe. Nic bardziej mylnego, dom zbudowany z tego materiału konstrukcyjnego może przetrwać lata. Drewniany szkielet domu już sam w sobie jest gwarancją na to, że budynek przetrwa okres od 10 do 40 lat. Mimo to, panuje powszechna opinia, że ​​25-30 lat to rozsądnie oczekiwana długość życia budynku o strukturze drewnianej.

Wybór odpowiedniego materiału

Wybór najlepszego materiału na domki drewniane jest niezwykle istotny. Nie tylko dlatego, że podnosi walory estetyczne budynku, ale również wzmacnia ogólne bezpieczeństwo. W rzeczywistości, istnieją różne rodzaje drewna, jeśli chodzi o ich wykorzystanie do potrzeb konstrukcyjnych. Drewno do budowy domu dzieli się na dwie kategorie: drewno z drzew iglastych i drewno z drzew liściastych. Najlepszymi kandydatami na konstrukcję drewnianą są m.in. cedr, sosna, świerk, modrzew. Jednak należy pamiętać, że wybór materiału w dużej mierze zależy od przeznaczenia domku oraz czynników geograficznych, jak: poziom wód gruntowych, budowa terenu, warunki atmosferyczne.

Minimalizacja wpływu szkodliwych czynników

Jest wiele czynników, na które nie mamy wpływu, a które działają niekorzystnie na drewnianą elewację, skracając jej żywotność. Należą do nich m.in: nadmierne promienie UV, obfity deszcz, silny wiatr, czy szkodniki (głównie insekty), które prowadzą do pojawienia się trwałych oraz nieodwracalnych uszkodzeń. Skutkiem wymienionych czynników są: pęknięcia, zgnilizna, pleśń, utrata naturalnego koloru, a w końcowym etapie nawet rozpad drewnianej struktury. Dlatego, niezwykle ważne jest, aby chronić swój dom z drewna przed działaniem tych elementów. Można to zrobić używając specjalistycznych środków czy budując dom w zadrzewionym miejscu.

Poprawne bejcowanie lub malowanie

Błędnym jest przekonanie, że malowanie czy bejcowanie drewnianej powierzchni wpływa tylko na jej estetykę. Uszczelnianie takiego materiału konstrukcyjnego, jakim jest drewno, przy użyciu właściwej farby lub bejcy ma wpływ na długowieczność domku. Oczywiście, ważne jest, aby preparat położony na drewnianą powierzchnię był najwyżej jakości oraz składał się z naturalnych składników (np. wody lub gliny). Przede wszystkim, należy zadbać o to, aby ta powierzchnia była dobrze oczyszczona – najlepiej użyć do tego celu wody z mydłem oraz gąbki lub szczotki o miękkim włosiu. Ponadto, warto wiedzieć, że proces malowania należy powtarzać co kilka lat.

Planowa konserwacja i przeglądy

Coroczna konserwacja oraz przeglądy pomagają przedłużyć żywotności domku z drewna. Do czynności, które w znacznym stopniu wydłużą czas użytkowania takiej konstrukcji należy m.in.: impregnowanie czy oczyszczanie rynien. Dzięki impregnacji, warunki atmosferyczne jak słońce czy deszcz nie będą niekorzystnie wpływać na drewnianą elewację. Natomiast, oczyszczone, odetkane rynny sprawią, że ominą Cię takie niespodzianki jak przeciekający dach. Jednak, kluczowa w tych czynnościach jest przede wszystkim systematyczność. Bez regularnie wykonywanych zadań związanych z konserwacja drewnianego domu, żywotność takiego budynku będzie niezadowalająca.

Dzięki takim zabezpieczeniom jak konserwacja, malowanie czy przeglądy drewnianej struktury będziesz pewny, że po kilku latach użytkowania domu z drewna nie pojawi się potrzeba wykonania kosztownej renowacji budynku. Zalecenie się do wymienionych wskazówek jest gwarancją na długowieczny dom z drewna.