Wszystko o pracy sprzedawcy samochodów

Sprzedawca samochodów może zajmować się sprzedażą pojazdów nowych lub używanych. Jeżeli sprzedaje, usiłuje zachęcić do zakupu nowego pojazdu, to zazwyczaj pracuje w jednym z salonów dealerskich jakiejś marki. Używane samochody zazwyczaj sprzedawane są w auto-komisach, dużych placach z samochodami. Dużo rzadziej sprzedaje się samochody używane w salonach samochodowych. W ostatnich latach powstało jednak kilka ekskluzywnych komisów samochodowych mieszczących się w budynkach.

Kto może pracować, jako sprzedawca samochodowy?

Tak naprawdę nie ma wielkich wymagań dotyczących możliwości pracy, jako sprzedawca samochodów. Na pewno chętnie przyjmowane są osoby, które miały w życiu jakąś styczność z motoryzacją, pasjonują się nią, oraz potrafią, co nieco pomajsterkować.

Nieoficjalnie przyjęło się, że w salonach dealerskich pracują osoby lepiej wykształcone niż w autokomisach. Ma się do nich inne podejście i szacunek, w przeciwieństwie do pracowników autokomisów. Kupując auto w salonie, wita nas sprzedawca elegancko ubrany, czysty, proponuje nam kawę i przechodzi z nami do rozmowy. Płacimy ogromne pieniądze to możemy wymagać. W autokomisach, zazwyczaj obsługujący nas sprzedawca jest normalnie luźno ubrany, zaprasza nas na plac, na którym znajdują się samochody i możemy je przeglądać. Ludzie uważają również, że sprzedawcy samochodów z autokomisów to oszuści i krętacze. Praktycznie nigdy takiej osobie nie wierzy się na temat stanu technicznego pojazdu, jakim jesteśmy zainteresowani.

Ile może zarobić sprzedawca samochodów?

Wysokość zarobków sprzedawcy pojazdów zależna jest właśnie od miejsca, w jakim pracuje. Czy jest to salon nowych pojazdów, czy może autokomis. Jeżeli autokomis to ważne jest również to, w jakiej lokalizacji się znajduje, oraz czy sprzedawca jest jego właścicielem czy tylko pracownikiem.

W salonach samochodów nowych, sprzedawca zarabia zazwyczaj około 2 tysięcy złotych. Jest to kwota, którą dostanie po jakimś określonym czasie stażu pracy. Dodatkowo sprzedawcy w salonach otrzymują prowizję od kwoty, za jaką sprzedali nowy pojazd, dlatego też mają takie dobre podejście do kupującego.
W autokomisie zarobki sprzedawcy, który tylko jest pracownikiem oscylują zazwyczaj w okolicach 1500 złotych. Nie są to, więc zbyt wygórowane zarobki. Jeżeli sprzedawca jest zarazem właścicielem autokomisu to może zarobić znaczne większe kwoty pieniędzy. Dużo zależy od lokalizacji, w jakiej znajduje się autokomis. Sprzedawca-właściciel autokomisu może zarobić nawet 5 – 6 tysięcy złotych, jeżeli jego plac z autami znajduje się w dobrej i często uczęszczanej lokalizacji.

Zalety i wady pracy, jako sprzedawca samochodów

Jeżeli ktoś kocha motoryzację i obcowanie z samochodami to będzie to dla niego ogromna jak nie najważniejsza zaleta. Oprócz tego, możliwość wykazania się wiedzą techniczną, na temat danego modelu czy marki samochodów. W oczach klientów sprzedawca samochodów może być ekspertem, którego warto posłuchać. Nie jest to ciężka praca fizyczna, a to jest kolejną zaletą. Praca, jako sprzedawca samochodowy to nie tylko same zalety, to również pewne wady wynikające właśnie z takiego zajęcia. Podstawową wadą jest to, że zdarzają się naprawdę nieuprzejmi klienci, którzy wszystko krytykują, domagają się nie wiadomo, czego, za wręcz śmieszne kwoty pieniędzy (warto samemu zada o naszą wiedzę dotyczącą samochodów np. czytając blogi motoryzacyjne takie jak ten http://www.mojehobby-motoryzacja.pl/category/porady-samochodowe/).

Ciężko mają szczególnie osoby, które pracują w autokomisach. Nie są one szanowane przez kupujących, a wręcz obrażane i poniżane. Sprzedawca z autokomisu uważany jest zazwyczaj za oszusta i krętacza, który maskuje niedoskonałości pojazdów używanych i cofa liczniki samochodowe. Nie każdy taki jest, choć prawdą jest, że sprzedawcy, handlarze, sami sobie ciężko zapracowali na taką opinię publiczną, która teraz jest ciągle powtarzana i ciągnie się za każdym sprzedawcą samochodów.

Jeżeli liczymy na ciekawą pracę, która nie wymaga od nas zbyt dużo wysiłku fizycznego. Naszą miłością i pasją są samochody i motoryzacja, to warto pomyśleć o pracy, jako sprzedawca samochodów. Jeżeli jeszcze do tego potrafimy rozmawiać z klientami, mamy dar przekonywania, to na pewno będziemy czuli się spełnieni podczas wykonywania tej pracy.

Informacji na temat pracy sprzedawcy samochodowego udzieliła nam firma zajmująca się wypożyczaniem samochodów w Gdańsku.