Firma bez wychodzenia z domu – 7 gotowych pomysłów na firmę online

dobre biuro rachunkowe

Okres pandemii nie sprzyja firmom, których charakter działalności wymusza kontakt z ludźmi. O kończących działalność restauracjach czy hotelach napisano już wiele. Skupmy się zatem na tych biznesach, które wymagają jedynie kilku m2 w mieszkaniu i dostępu do Internetu. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na firmę online oraz drobne wskazówki na początek dla początkujących przedsiębiorców.

Jak założyć firmę bez wychodzenia z domu?

Gdy zdecydowałeś się założyć własną firmę nie musisz szykować się do licznychwizyt w urzędzie skarbowym czy ZUS-ie. By wystartować z własnym biznesem będziesz potrzebować dwóch rzeczy: dostępu do Internetu i komputera.

Co dokładnie musisz zrobić by założyć własną firmę przez Internet? Wypełnić wniosek CEIDG-1 dotyczący wpisu i rejestrację firmy. By to zrobić przygotuj dane personalne, NIP (jeśli już masz), adres, kody PKD, nazwę działalności, informacje o ubezpieczeniu i dane Twojego urzędu skarbowego. Co istotne, wraz ze złożonym wnioskiem, możesz złożyć oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego oraz dołączyć zgłoszenie rejestracyjne do VAT. Wszystko to podpiszesz Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Przy okazji, do wniosku CEIDG-1 dołączysz odpowiednie formularze dotyczące zgłoszenia się do ZUS jako ubezpieczony.

Księgowość online? Nic prostszego!

Biuro rachunkowe online to coraz częstszy wybór przedsiębiorców. Wybór ten destynuje nie tylko wygoda, ale w grę wchodzą również kwestie finansowe – takie rozwiązanie jest najzwyczajniej tańsze niż księgowość stacjonarna. Dlaczego więc nie skorzystać? Młodzi przedsiębiorcy mogą pomyśleć – no dobrze, jest to wygodne, jednak szczególnie na początku będę miał wiele pytań, kto mi wtedy pomoże? Coraz więcej biur rachunkowych oferuje również porady księgowe online, tym samym świadcząc kompleksowy zestaw księgowy, który wspiera nas zdalnie, niczym rozumiana w tradycyjny sposób księgowa.

Pomysły na firmę online

Gdy już wiemy, że firmę założymy i poprowadzimy w 100% zdalnie, bez opuszczania mieszkania, zastanówmy się, jaki charakter mogłaby mieć działalność, z którą wystartujemy. Poniżej przedstawiamy X pomysłów na biznes online.

  1. Tłumacz

To chyba najlepszy przykład biznesu, który nie wymaga wychodzenia z domu. Jeśli posiadasz odpowiednie kompetencje, nie powinieneś się zastanawiać.

  1. Marketer

Dziś marketing niemal w całości przeniósł się do Internetu. Takie obszary jak pozycjonowanie stron, ich tworzenie, reklama płatna, social media, copywritingczy współpraca z influencerami to biznesy, które można wykonywać w 100% z domu.

  1. Programista

To sztandarowy przykład pracowników zdalnych, którzy do pracy potrzebują komputera i połączenia z Internetem.

  1. Projektant wnętrz

Talent + biurko + program do projektowania + Internet = tak brzmi przepis na projektanta wnętrz pracującego z domu.

  1. Korepetytor

W czasach, gdy szkolnictwo przeniosło się przed ekrany monitorów, również korepetytorzy zmienili swój profil, świadcząc usługi głównie w Internecie.

  1. Grafik komputerowy/ilustrator

Przedstawiciele powyższych zawodów nie potrzebują do wykonywania swoich zadań niczego poza komputerem. Internet przyda się do przekazywania swoich projektów do drukarni czy akceptacji klienta.

  1. Wirtualny asystent

Za pomocą Internetu możesz świadczyć usługi różnego typu, począwszy od prawa, przez finanse, administrację publiczną czy tematy bardziej kreatywne.