Wyjątkowy papier do pakowania – czyli, po co i z czego jest zrobiona bibułka?

Barwiona bibułka jest niesamowitym materiałem do pakowania prezentów, a także zapewnia wyjątkową ochronę opakowań delikatnych lub wrażliwych przedmiotów choćby dla sprzedawców e-commerce. W dzisiejszym poście skupiamy się w pełni na bibułce, która może być używana jako papier do pakowania
do ochrony niektórych mniej delikatnych towarów w transporcie i jest powszechnie używana do dodawania dekoracji i koloru do prezentów. Zbadamy historię, a także sposób wytwarzania i sprzedaży tego materiału do pakowania.

Aby zrozumieć, jak powstaje bibułka, musimy zacząć od początku i zapytać:

Z czego jest zrobiona bibułka?

Jest wytwarzana z pulpy papierowej (włókna drzewnego) lub materiałów z recyklingu, takich jak tektura, gazety lub niektóre rodzaje kartonów z sokami. Mokra pulpa jest następnie walcowana na maszynie papierniczej, aż do uzyskania pożądanej grubości. Jest suszona w dużej, ogrzewanej parą sekcji maszyny i zwijana na ogromne walce – gotowe do przycięcia na wymiar. Czasami, gdy ten popularny materiał się starzeje, może stać się kwaśny i kruchy. Kwas ten może spowodować uszkodzenie przechowywanych w nim delikatnych przedmiotów, takich jak ubrania i książki. Doprowadziło to do powstania bibuły bezkwasowej.

Ale czym dokładnie jest bibułka bezkwasowa i czym różni się od standardowej bibułki?

Bibuła bezkwasowa jest specjalnie przetwarzana bez pewnych środków, różni się od standardowej bibułki, która jest wytwarzana ze środków, które z czasem mogą stać się kwaśne. Dzięki temu idealnie nadaje się do przechowywania produktów lub przedmiotów, takich jak:

• biżuteria,
• tkaniny,
• naczynia,
• ozdoby,
• antyki.

Możesz się zastanawiać, czy wszystkie bibuły są wolne od kwasu? Po prostu nie – oba rodzaje są dostępne i służą do różnych celów. Bibuła bezkwasowa ma szeroki zakres zastosowań przy bardziej kruchych lub delikatnych przedmiotach, jednak standardowa bibułka może być używana do wielu rzeczy, w tym do ogólnego pakowania, pakowania butelek, jako wypełniacz pudełek i toreb na prezenty, a także do niezliczonych zastosowań w branży spożywczej. Jeśli chodzi o wykorzystywanie jej w pakowaniu prezentów to ogromna gama dostępnych kolorów i wykończeń sprawia, że nadaje się na każdą okazję, od ślubu po urodziny, Boże Narodzenie i nie tylko!

Jaka jest różnica między bibułami?

Chociaż materiały są bardzo podobne, różnica między nimi zaczyna się już w procesie produkcyjnym. Papier krepowy zaczyna życie jako bibułka, a następnie cienką warstwę kleju nakłada się na bibułkę i zeskrobuje ostrzem. Daje to efekt zebranych, pomarszczonych powierzchni. Papier krepowy jest często używany w rzemiośle, a także stanowi podkład dla różnych rodzajów taśm, w tym taśmy maskującej i taśmy elektrycznej.

Co to jest ryza bibuły?

Na pewno słyszałeś określenie „ryza”, ale czym jest ryza bibuły i co to oznacza? Ryza to jedna jednostka papieru, w której wszystkie arkusze mają ten sam rozmiar i jakość. Ryzy są regulowane – aby zapewnić, że producenci i detaliści sprzedają taką samą ilość papieru w jednej ryzie.