Wynajem długoterminowy – jak znaleźć apartament, w którym poczujemy się jak w domu?

https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl

Mieszkanie w obcym nam kraju początkowo może być trudne, nawet wtedy, gdy jesteśmy do tego przyzwyczajeni w związku z obowiązkami zawodowymi i częstymi podróżami. Dlatego konieczne jest, byśmy znaleźli miejsce, które nie tylko będzie znajdowało się w dobrej dzielnicy, ale też zapewni komfort i uprzyjemni pobyt w nowym miejscu.

Jak wybrać najlepszy apartament lub dom do wynajęcia?

Decyzja o wyborze miejsca do zamieszkania może nie być prosta. Należałoby w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę parę ważnych aspektów. Przede wszystkim warto pomyśleć o przestrzeni, jakiej potrzebujemy do życia. Dotyczy to m.in. ilości pomieszczeń w apartamencie, a także tego, czy lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu. W takich przypadkach wysokość pomieszczeń, duży balkon/taras lub dostęp do ogrodu będą atutem. Poza tym powinniśmy zwrócić uwagę na aspekty estetyczne, tzn. jaki styl wnętrz preferujemy, a także czy chcemy, aby apartament był wyposażony i umeblowany. Dzięki odpowiedziom na te pytania łatwiej odnajdziemy przestrzeń, która dopasuje się do naszego stylu życia.

Czy lokalizacja apartamentu jest istotna?

Kolejną ważną rzeczą jest zwrócenie uwagi na lokalizację apartamentu. Jeśli nie zależy nam na konkretnej lokalizacji, warto dowiedzieć się, jakie dzielnice są najlepsze do zamieszkania w Warszawie i polecane przez ekspatów. Optymalne pod kątem komunikacji z tym, co Warszawa ma do zaoferowania, będą m.in. Mokotów, Wola, Śródmieście lub Żoliborz. Wtedy możemy liczyć nie tylko na łatwiejszy dojazd do najważniejszych punktów w mieście, ale również optymalną odległość od wielu lokali usługowych. Jeśli wolimy zamieszkać na obrzeżach Warszawy, dobrym wyborem będą dzielnice na linii metra tj. Bielany, Ursynów i Praga Północ.

Spory wybór domów do wynajęcia obejmuje również obrzeża Warszawy – w tym przypadku najbardziej odpowiedni będzie Wilanów, Konstancin i Powsin. Atutem takiej lokalizacji jest przede wszystkim bliskość przyrody, większa cisza oraz spokój.

Dlaczego dobra lokalizacja ma znaczenie?

  • Bliskość dobrych restauracji – warto o tym pamiętać, ponieważ takie miejsca mogą być bardzo przydatne w trakcie zdobywania nowych kontaktów biznesowych. A ponieważ spotkania takie to często kolacje biznesowe – wtedy wygodnie jest wybrać lokal, który znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

  • Łatwy dojazd do siedziby firmy – dzięki temu zaoszczędzimy czas na dojeździe, co jest szczególnie ważne wtedy, gdy jeszcze nie znamy miasta i dróg pozwalających na szybsze dotarcie do celu.

  • Bezpośrednie sąsiedztwo najważniejszych atrakcji – istotne jest to, by dobrze poznać miasto, w którym aktualnie mieszkamy. Dlatego warto wybrać lokalizację, która ma do zaoferowania nie tylko bliskość restauracji, ale również placówek kulturalnych oświatowych.

  • Dobra komunikacja – odpowiednia lokalizacja to przede wszystkim łatwiejszy dojazd do wielu miejsc. Komunikacja publiczna to doskonała alternatywa dla samochodu lub taksówki.

Czy warto skorzystać z pomocy doradcy ds. nieruchomości?

Znalezienie apartamentu lub domu do wynajęcia na dłuższy okres może być trudnym zadaniem. Szczególnie wtedy, gdy dopiero poznajemy miasto lub jeszcze do niego nie przybyliśmy. Wybierzmy zatem miejsce, które będzie spełniało wszystkie warunki dotyczące jego wyglądu, funkcjonalności i lokalizacji. Warto zaufać doradcy, który sam mieszka w Warszawie i potrafi się po niej swobodnie poruszać. Istotne jest także to, że doradcy, np. z LOCO Real Estate loco-estate.com, mają w swojej ofercie apartamenty o podwyższonym standardzie oraz bardzo ekskluzywne apartamenty lub domy, ulokowane w prestiżowych dzielnicach Warszawy.

Jakie są najważniejsze prawa najemcy?

Gdy już znajdziemy apartament lub dom, który spełnia wszystkie nasze wymagania, warto dowiedzieć się więcej na temat naszych praw jako najemca. Szczególnie należy zwrócić uwagę na możliwość dokonywania zmian w substancji lokalu, tj. wiercenia dziur i zawieszanie obrazów lub malowanie ścian. Takie detale często pozwalają nam poczuć się jak u siebie, ale nie zawsze czynności te są mile widziane przez właścicieli. Poza tym bardzo ważne jest, by dowiedzieć się, kto będzie ponosił koszty napraw wszelkich usterek. Choć wydaje się, że często takie ustalenia są tylko formalnościami, może się okazać, że ułatwią nam życie w nowym miejscu i zapobiegną możliwym konfliktom.