Wypadanie włosów – kiedy jest normalne, a kiedy już nie?

Wypadanie włosów jest uważane za fizjologicznie normalne, gdy wypadanie włosów ogranicza się do około stu włosów dziennie. W ciągu życia człowieka włosy rosną, wypadają i odrastają około dwudziestu razy. Każdy cykl, zwłaszcza u kobiet, może trwać do sześciu lat i jeśli w tym czasie zostanie stwierdzone wypadanie włosów, jest to uważane za całkowicie fizjologiczne.

Kiedy wypadanie włosów staje się problemem?

Dzięki programowi badań trychologicznych i wizycie dermatologicznej, możliwe jest zbadanie wypadania włosów i zrozumienie, czy jest to normalna utrata, czy inny rodzaj problemu. Wzrost liczby wypadających włosów, zwłaszcza wiosną i jesienią, nie powinien wskazywać na nic patologicznego, a zatem być powodem do niepokoju, o ile ilość wypadających włosów jest proporcjonalna do ich zwykłej gęstości.

Można zacząć myśleć, że ma problem z nieregularnością wypadania włosów, kiedy ilość wypadających włosów jest wyraźnie większa niż ilość włosów w fazie wzrostu. Ta nieregularna utrata włosów jest często spowodowana czynnikami przejściowymi – które mogą być środowiskowe lub związane ze stresem lub złą dietą – ale jeśli zdajemy sobie sprawę, że utrata trwa dłużej niż ograniczony czas, najlepiej zacząć szukać przyczyna.

Poza sytuacjami, w których problemy z wypadaniem włosów są spowodowane przyczynami medycznymi, zweryfikowanymi badaniami klinicznymi, poddanie się badaniu włosów jest przydatne do wykrycia nieprawidłowości na skórze głowy (takich jak łupież lub łojotok, który wpływa na zdrowie włosów i wypadanie włosów i jako taki może być ważny dla wskazania, jak postępować z ukierunkowanymi terapiami, które przywracają utratę włosów do fizjologicznych granic).

Rozpoznawanie wypadania włosów i zapobieganie mu

Charakter różnych rodzajów wypadania włosów nie jest łatwy do zidentyfikowania: może się różnić w zależności od dotkniętych obszarów skóry głowy lub przyczyn, które je wywołały. W ten sposób można zidentyfikować różne typy wypadania włosów, z których każdy ma:

  • inny stopień nasilenia,
  • różne przyczyny,
  • określone środki zaradcze.

Wypadanie włosów przebiega w różny sposób u mężczyzn i kobiet: cofająca się linia włosów jest typowa dla wypadania i przerzedzania włosów u mężczyzn, podczas gdy u kobiet przerzedzenie występuje na całej skórze głowy. Jeśli takie objawy zaczynają być dla Ciebie problematyczne, warto zajrzeć na stronę taką jak https://medsense.pl/tabletki-na-porost-wlosow-ranking/ gdzie można zrobić ogólne rozeznanie na temat tabletek na porost włosów.

Co jeszcze warto wiedzieć o wypadaniu włosów?

Wypadanie włosów może być odwracalne (tymczasowe) lub trwałe, ze śmiercią mieszków włosowych (bliznowacenie). Kiedy wiosną czy jesienią włosy wypadają obficie, ale fizjologicznie, mówimy o sezonowym wypadaniu włosów.

Coraz więcej młodych ludzi cierpi na przedwczesne łysienie, przez co zjawisko wypadania młodych włosów jest naprawdę powszechne. Wypadanie włosów może być źródłem problemów psychologicznych, które mogą powodować depresję. Do możliwych przyczyn wypadania włosów możemy zaliczyć również swędzenie skóry głowy, gdy jest to objawem danej choroby.