Wyposażenie BHP elektryka – o czym pamiętać?

elektryk

Praca elektryków nie należy do najbezpieczniejszych. Codzienne obcowanie z prądem naraża bowiem tych wykwalifikowanych fachowców na różnego rodzaju urazy. Wszelkim wypadkom zapobiegać mają przede wszystkim wcześniej zdobyte wiedza oraz doświadczenie. Nie bez znaczenia jest również kwestia posiadania odpowiedniego sprzętu. Jakie gadżety z segmentu BHP powinny znaleźć się w ekwipunku elektryka? Oto kilka sprzętów, bez których nie warto zabierać się za jakąkolwiek naprawę związaną z elektrycznością.

Z elektrycznością nie ma żartów. Każdy, kto choć raz w życiu miał do czynienia z naprawą instalacji lub nawet najmniejszej usterki sieci wie, że do prądu należy podejść z ogromnym respektem. Profesjonalny elektryk musi zdawać sobie sprawę, że przed rozpoczęciem prac, jego zadaniem jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Te w jakimś stopniu zapewnia mu specjalny asortyment. Brak odzieży ochronnej naraża go bowiem na trwałe uszkodzenia ciała, a nawet śmierć! W co zatem warto się zaopatrzyć, by spełnić wszelkie normy BHP?

Obuwie dla elektryka

Podstawą ubioru elektryka są buty. Te powinny być nie tylko wygodne i komfortowe (wszak to także istotne kwestie podczas wykonywania różnych prac), ale również elektroizolacyjne. Takie obuwie nie przepuszcza prądu, więc w razie zagrożenia nie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Warto również zakupić buty z solidną podeszwą. Elektrycy często bowiem pracują na placu budowy, gdzie nietrudno np. nadepnąć na wystające gwoździe. Gruba podstawa buta zapobiegnie zatem groźnemu skaleczeniu.

Rękawice

Skoro zadbaliśmy już o bezpieczeństwo stóp, przyszła pora na ochronę dłoni. To przecież one są głównym „narzędziem” pracy elektryka. Specjalne rękawice elektroizolacyjne działają podobnie jak wcześniej wspomniane buty. Nie przepuszczają prądu, a na dodatek chronią ręce przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Przed zakupem danego modelu upewnijmy się, czy dane rękawice są dla nas wygodne i nie ograniczają naszych ruchów.

Okulary

Wszelkiego rodzaju prace naprawcze wymagają od nas posiadania okularów. Nietrudno bowiem się domyślić, że iskry lub inne czynniki zewnętrzne mogą uszkodzić nasz wzrok. Temu zapobiegną specjalne gogle. Na rynku znajdziemy wiele modeli, które różnią się od siebie zastosowaniem.

Hełm

Zdarza się, że elektryk musi pracować na wysokości. Wtedy obowiązkowym elementem wyposażenia jest oczywiście kask. W razie upadku jego zadanie polega na ochronie głowy. Specjaliści od BHP są zgodni, że trwały i solidny hełm jest w stanie w razie niebezpiecznego zajścia uchronić nawet życie rannego pracownika. Profesjonalni fachowcy często są też wyposażeni w specjalne słupołazy, za pomocą których wejdą na słupy wysokiego napięcia.

Gumowe ręczniki i izolatory

Dobrym pomysłem jest również kupno gumowych ręczników, które nie przepuszczają prądu. Często są one alternatywą dla wspomnianych już rękawic lub stanowią ich dopełnienie. Koniecznie pamiętajmy też o osłonach izolujących. Te osłonią wystające przewody chroniąc je przed czynnikami zewnętrznymi oraz nie narazi elektryka przed ewentualnym porażeniem prądem.

Artykuł został przygotowany w oparciu o produkty z el12.pl/odziez-ochronna-i-bhp,k344