Co wpływa na wysokość zarobków opiekunki seniora?

Jednym z głównych celów wyjazdów zagranice do pracy jest polepszenie swojej sytuacji finansowej. Nie inaczej jest w przypadku opiekunek do osób starszych. Podejmując zatrudnienie w Niemczech, są one w stanie zarobić nawet dwukrotnie tyle, co w Polsce. Co więcej, niemieccy pracodawcy często oferują im lepsze warunki pracy i zamieszkania. To, jednak ile zarobi opiekunka seniora w Niemczech, zależy od wielu czynników. Jakich? Zobacz, co ma wpływ na wysokość wynagrodzenia.

Forma zatrudnienia

Podejmując legalną pracę w Niemczech, jest się zobowiązanym do odprowadzania podatków i składek na ubezpieczenie. Praca na niemieckich warunkach może przyjmować różne formy i to od jej wyboru zależy, jaka część wynagrodzenia będzie pobierana na obowiązkowe składki i jaka będzie wysokość opodatkowania. Najczęściej opiekunki decydują się na podpisanie umowy z firmą zarejestrowaną w Polsce, która potem odprowadza składki zdrowotne i społeczne do niemieckiego ZUS-u.

Znajomość języka

Większość niemieckich rodzin zatrudniających opiekunki, wymaga od nich przynajmniej podstawowej znajomości języka. Rzadko kiedy na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-bez-znajomosci-jezyka/ pojawia się praca dla opiekunek bez języka, a jeśli już to takie oferty często są mniej płatne. Przed podjęciem zatrudnienia warto więc podszkolić język, inwestując w kurs lub też poświęcić czas na samodzielną naukę. Warto tu podkreślić, że w wielu przypadkach, aby osiągnąć wyższe zarobki, wystarczy podstawowa znajomość języka, jednak są rodziny wymagające niemieckiego na średnim lub zaawansowanym poziomie. W takich sytuacjach wynagrodzenie dla opiekunki wzrasta nawet kilkakrotnie.

Doświadczenie i kwalifikacje

Na wysokość wynagrodzenia od zawsze wpływają też doświadczenie i kwalifikacje. Wyższego wynagrodzenia zażądać może opiekunka z uprawnieniami pielęgniarki, a także ta po specjalistycznych kursach z zakresu pierwszej pomocy, żywienia czy rehabilitacji seniora. Wpływ na wynagrodzenie mają też lata pracy w zawodzie – wyżej cenione są opiekunki, które już wcześniej przepracowały kilka lat, opiekując się seniorem.

Stan podopiecznego

Senior seniorowi nierówny. Każda osoba wymaga innego zakresu pomocy i opieki. Jeśli ta będzie tylko w zakresie podstawowym, to przełoży się to na niższe wynagrodzenie. Pensje opiekunek rosną wraz z dłuższą listą obowiązków oraz trudniejszą pracą. Na wysokie zarobki, ale też i cięższą prace mogą liczyć osoby opiekujące się seniorami leżącymi, wymagającymi pomocy w poruszaniu się, zmian pampersa, karmienia.

Miejsca i regionu zatrudnienia

Region, a nawet miasto, w którym podejmuje się zatrudnienie, ma bardzo duży wpływ na zarobki. Z badań wynika, że najwyższe pensje otrzymują opiekunki zatrudnione w Bawarii, Badenii Północnej Westfalii oraz Badenii – Wirtembergii. Na wynagrodzenie powyżej średniej liczyć mogą także osoby pracujące we wschodnich landach oraz Berlinie, natomiast najmniej zarobi się w Saksonii.

Polecamy:
Obrazy na płótnie – czy warto?