Z czego może wynikać zła jakość powietrza w biurze bądź innym pomieszczeniu?

kopalnia airNa jakość powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniu, wpływa wiele rzeczy. W dzisiejszym artykule sprawdzamy najczęstsze przyczyny zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i sposoby ich uniknięcia.

Na powietrze w pomieszczeniu mogą wpływać:

-chemikalia, których używamy, kiedy myjemy lub dekorujemy wnętrze
-to, jak ogrzewamy i gotujemy w naszych domach/miejscach pracy
-materiały budowlane stosowane w budownictwie
-dym tytoniowy lub inne zanieczyszczenia

Na powietrze w pomieszczeniu może również wpływać sposób wentylacji budynku, temperatura pokojowa, wilgotność i kondensacja oraz zanieczyszczenia, które dostały się do wnętrza z zewnątrz. Wiele osób ma także alergie na rzeczy znajdujące się w domu czy biurze, takie jak roztocza i ich zwierzęta domowe.

Czy chemikalia w produktach czyszczących mogą wpływać na moje płuca?

Codziennie używamy szerokiej gamy chemii gospodarczej do czyszczenia i dekoracji naszych domów. Produkty te mogą zawierać chemikalia zwane czasami LZO – lotne związki organiczne. Inne produkty czyszczące mogą zawierać wybielacz lub amoniak, które także są szkodliwe.

LZO odparowują w powietrze, gdy ich używamy, a czasem nawet podczas ich przechowywania. Produkty o zapachu, takie jak cytrusy i sosna, mogą reagować po uwolnieniu do powietrza, tworząc nowe chemikalia. Niektóre przykłady LZO to aceton, ksylen i formaldehyd. Dobrym pomysłem jest unikanie wdychania zbyt wielu LZO.

Potrzebne są bardziej rygorystyczne badania, zanim będziemy mieć pewność co do skutków wdychania tych chemikaliów w naszych domach. Około połowa badań sugeruje, że kontakt z tymi chemikaliami zwiększa ryzyko wystąpienia alergii lub astmy. Jedno z badań niedawno wykazało, że u kobiet, które sprzątają w domu lub w pracy, stwierdzono również zwiększone pogorszenie czynności płuc.

Jeśli używasz drażniących środków czyszczących, takich jak środki na bazie wybielacza, szczególnie jeśli rozpylasz je za pomocą sprayu, możesz mieć podrażnienie dróg oddechowych i objawy, jeśli masz przewlekłą chorobę płuc. Badania wykazały również, że jeśli używasz tych produktów przez wiele lat, może to powodować astmę.

Formaldehyd to również LZO. Czasami formaldehyd można znaleźć w dywanach, meblach, półkach i podłogach. Może podrażniać płuca. Może dlatego niektórzy twierdzą, że zapach nowej sofy lub miękkiego mebla wywołuje alergie lub pogarsza astmę.

Jeśli dotyczy to Ciebie, staraj się unikać produktów zawierających formaldehyd. Produkty zawierające formaldehyd powinny być wyraźnie oznakowane zgodnie z przepisami UE.

Gdzie mogę znaleźć LZO?

Te chemikalia znajdziesz w produktach do czyszczenia i majsterkowania, takich jak:

-detergenty
-pasty do mebli
-odświeżacze powietrza
-środki do czyszczenia dywanów
-środki do czyszczenia piekarników
-pestycydy i fungicydy
-farby i produkty do usuwania farby
-lakiery
-kleje

Artykuł powstał we współpracy z airly.eu, warto zajrzeć na stronę również po to, dowiedzieć się więcej na ten ważny temat.