Z jakimi problemami możesz się spotkać podczas brania kredytu?

outsourcing-contable

W dzisiejszych czasach kredyty są bardzo popularnym rozwiązaniem i dla wielu osób stanowią nierozłączną część życia. Wystarczy rozejrzeć się dookoła siebie, by zobaczyć, jak wiele banków i parabanków zachęca do wzięcia kredytu. Oferują bardzo przystępne warunki i minimum formalności, ale czy faktycznie tak jest? Otóż nie! Rzeczywistość nie jest tak kolorowa, jak w prezentowanych reklamach i podczas brania kredytu może spotkać nas rozczarowanie. Jakie problemy możemy napotkać i co trzeba zrobić, by się z nimi uporać? Sprawdźmy!

Odrzucenie wniosku

Pierwszym i zarazem najczęstszym problemem, z jakim boryka się wiele osób podczas ubiegania się o kredyt, jest odrzucenie wniosku. Co to w praktyce oznacza? Niestety bank, w którym chcieliśmy wziąć kredyt, odmówił nam jego udzielenia. Co więcej, nie musi nas informować, dlaczego zdecydował się odrzucić wniosek kredytowy i wtedy pozostajemy w rozterce, bez informacji, co było tego bezpośrednią przyczyną. Jednak jest kilka czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na decyzję instytucji kredytującej i tym samym sprawić, że już na samym starcie będziemy mieć problemy ze wzięciem kredytu.

Problem ze zdolnością kredytową

W większości przypadków problem stanowi zbyt niska zdolność kredytowa, czyli posiadanie zbyt niskich dochodów może nam uniemożliwić wzięcie kredytu. Banki z reguły są bardzo restrykcyjne, jeśli chodzi o ocenę zdolności do spłaty kredytu, sprawdza więc dokładnie wszystkich zainteresowanych wzięciem kredytu, a dokładniej mówiąc, sprawdza nasze wydatki i stałe dochody, bez uwzględnienia premii i bonusów. Jeśli więc nie spełnimy kryteriów określonych przez wybrany bank, niestety mogą odmówić nam udzielenia kredytu. Oczywiście to nie znaczy, że musimy zrezygnować z tego zamiaru. Możemy próbować także w innych bankach, niektóre z nich mają mniejsze wymagania w stosunku do swoich klientów.

Kredyt na niekorzystnych warunkach

Czasami decyzja o wzięciu kredytu zapada pod wpływem impulsu, więc jak najszybciej chcemy załatwić potrzebne formalności, by otrzymać potrzebną gotówkę. Pośpiech jednak to bardzo zły doradca i zawsze lepiej zachować ostrożność. Pożyczki pod zastaw mieszkania i domu, czy też różnego typu kredyty są łatwo dostępne, lecz nie wszystkie banki oferują korzystne warunki. Działając pod wpływem impulsu, możemy wybrać dla siebie niekorzystną ofertę, a tym samym zwiększy się kwota naszego zadłużenia. Warto na spokojnie przeanalizować kilka ofert banków i wybrać tą, która będzie dla nas najlepsza.

Niekompetencja w obsłudze

Wydawać by się mogło, że w bankach pracują sami wykwalifikowani i profesjonalni pracownicy. Jak się jednak okazuje, pozory bardzo mylą i zanim zgłosimy się do jakiegoś banku po kredyt, lepiej upewnić się, że będziemy mieć do czynienia z kompetentnymi osobami. Dlaczego to takie ważne? Nie zapominajmy, że chcemy zaciągnąć w banku zobowiązanie, które pewnie będziemy spłacać przez kilka lat. Jeśli naszym wnioskiem zajmie się niekompetentna osoba, to nie trudno o błąd, za który później to my możemy płacić. Przykładem tego mogą być większe raty za kredyt lub dodatkowe koszta.