Zaangażowanie w czasie rekrutacji
Potencjalny pracownik wykazujący zainteresowanie w czasie rekrutacji ma o wiele większe szansę na zatrudnienie na wybranym stanowisku. Warto więc angażować się w proces kwalifikacji na kilku różnych płaszczyznach.
Stały kontakt z rekruterem
Kontakt z rekruterem nie powinien sprowadzać się jedynie do aplikacji na znalezione przez nas ogłoszenie (np. na portalu Pracuj.pl). Warto prowadzić z nim czynną korespondencję, aby przygotować się należycie do przyszłej rozmowy kwalifikacyjnej. Ponadto, od naszego pozytywnego wizerunku i profesjonalizmu zależy, czy w przyszłości otrzymamy inne oferty od tej samej osoby przeprowadzającej rekrutację. Dobre wrażenie wywołane przez kontakt online z pewnością zaprocentuje na spotkaniu w cztery oczy. Musimy jednak pamiętać, by nie przesadzić z częstotliwością prowadzonych rozmów bądź zbyt pochopnym wchodzeniem na grunt prywatny np. zapraszaniem rekrutera do znajomych w mediach społecznościowych
Punktualność
Bardzo ważne, aby w przypadku potencjalnego procesu rekrutacyjnego przybyć na rozmowę na czas. W ten sposób okazujemy nie tylko rekruterom i pracodawcom, lecz również dajemy do zrozumienia, iż jesteśmy zaangażowani i bardzo zależy nam na stanowisku. Najlepiej, gdy przybędziemy do siedziby firmy bądź w umówione miejsce kilkanaście minut wcześniej. Unikniemy wówczas pomyłek i będziemy mieć zapas czasu w razie korków bądź wypadków losowych.
Aktywna rozmowa
Nasza rozmowa rekrutacyjna powinna być prowadzona nie tylko w sposób pasywny – odpowiadanie na pytania, lecz również aktywny. Najlepiej, gdy sami będziemy zadawali pytania o interesujące nas kwestie związane np. z funkcjonowaniem firmy. W ten sposób damy sygnał, iż zależy nam nie tylko na naszym stanowisku, lecz na funkcjonowaniu w strukturach tej konkretnej firmy. Pamiętać jednak musimy, iż nasza rozmowa nie może być prowadzona w sposób zbyt spoufalony i luźny. Obowiązuje nas bezwzględny szacunek oraz profesjonalizm.