Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Wielu początkujących właścicieli rowerów zastanawia się nad tym jak skutecznie zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą. W tym artykule omawiamy kilka najpopularniejszych sposobów. 

Przeżycie kradzieży własnego mienia jest niezwykle przykrym doświadczeniem. Właściciele rowerów najczęściej szukają metod na ich zabezpieczenie z uwagi na fakt, że rowery bardzo często zostawia się w miejscach ogólnodostępnych. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie łatwo wtopić się w tłum przechodniów kradzieże są na porządku dziennym. W centrach takich miast codziennie kradzione są rowery.

Omawiając kwestię zabezpieczeń antykradzieżowych warto mieć świadomość, że niestety na ogół nie jesteśmy w stanie całkowicie w 100% uchronić roweru przed kradzieżą. Ale możemy za to skutecznie złodzieja zniechęcić do zainteresowania się naszym rowerem. Oczywiste jest, że każdemu złodziejowi zależy na tym, by dokonać kradzieży możliwie jak najszybciej i nie zwracając na siebie uwagi. Stosując zabezpieczenia, których sforsowanie wymaga specjalistycznych narzędzi lub poświęcenia dużej ilości czasu zyskujemy większą dozę bezpieczeństwa.

Rodzaje zabezpieczeń rowerowych

W sklepach z rowerami możemy znaleźć najróżniejsze blokady i zapięcia, które służą do zabezpieczania rowerów. Chyba najpopularniejszym a jednocześnie najmniej skutecznym zabezpieczeniem jest linka rowerowa. Jest to po prostu pokryta warstwą tworzywa sztucznego stalowa linka zapinana bądź na kluczyk lub na zamek szyfrowy. Tego typu zapięcia są niedrogie, ale też niezwykle nieskuteczne. Owszem stanowią one zabezpieczenie przed zabraniem roweru przez przypadkowego złodzieja (bo jak to mówią okazja czyni złodzieja), ale w przypadku, gdy ktoś planuje kradzież, taka linka zbytnio nam nie pomoże. Dlaczego? Otóż do jej sforsowania najczęściej wystarczą zwykłe kombinerki lub obcęgi. Złodziej może rozciąć taką linkę w ciągu zaledwie kilku sekund przez co nie zwraca on uwagi przechodniów. A zatem jeśli pragniesz solidnie zabezpieczyć swój rower to raczej wyklucz to rozwiązanie. Popularnym i droższym zapięciem rowerowym jest łańcuch. Antykradzieżowe łańcuchy rowerowe wykonuje się z wytrzymałej stali szlachetnej naprawdę trudnej do przecięcia. Oczywiście ich sforsowanie jest możliwe – ale do tego niezbędny jest już poważniejszy sprzęt, na przykład szlifierka kątowa lub duże nożyce. Zastosowanie tego typu narzędzi może się wiązać ze zwróceniem na siebie uwagi, dlatego bardzo prawdopodobne, że zabezpieczony w ten sposób rower w ruchliwym miejscu będzie w miarę bezpieczny. Jeszcze lepszym zabezpieczeniem rowerowym jest tak zwany U-lock – czyli poprostu gruby stalowy pręt wygięty w kształcie litery U i spięty poprzeczną belką. A najlepszą opcją jest U-lock z zastosowanym alarmem antykradzieżowym i antywstrząsowym. Zabezpieczenie to uruchamia odstraszający bardzo głośny sygnał dźwiękowy przy wykryciu manipulowania zamkiem lub próby przecięcia.

Mówi się, że koszt poniesiony na zabezpieczenie roweru powinien być adekwatny do ceny zakupu naszego roweru. Im bowiem rower jest droższy tym większy trud gotów jest ponieść złodziej, by go ukraść ponieważ po prostu więcej zyska na jego sprzedaży. Profesjonaliści od zabezpieczeń podpowiadają, że najlepszym sposobem na zabezpieczenie roweru jest zastosowanie kilku blokad o różnej charakterystyce, do których sforsowania złodziej potrzebowałby wielu różnych narzędzi.

Rowery Cruiser Royalbi.pl
https://royalbi.pl/
ul. Chrobrego 145/147
87-100 Toruń
Telefon: 513 021 777
E-mail: sklep@royalbi.pl

Polecamy:
Rekrutacja pracowników jest dla Ciebie wyzwaniem? Skorzystaj z kampanii rekrutacyjnych AD+HR!