Damą być – jak powinna zachowywać się współczesna GentleWoman?

Kiedyś damą nazywano kobietę o wyższym statusie społecznym. Do tego nienagannie ubraną, dobrze wychowaną i posiadającą całą listę cnót. Dziś to pojęcie nabiera zupełnie innych rumieńców. Dlaczego? Bo czasy się zmieniają, bo kobiety idą z duchem czasu  kobiety idą z duchem czasu. Jedno jest pewne. Prawdziwych GentleWoman może być więcej niż myślisz. Być może to właśnie Ty? 

Dama kiedyś 

Temat damy ciekawił ludzkość od zawsze. Pisarze poruszali go chętnie tworząc fikcyjne (czy na pewno?) postacie literackie. I tak oto pewnie najsłynniejszą damą stała się Izabela Łęcka, tytułowa lalka z powieści Bolesława Prusa. Wychowywana w luksusach, zawdzięczała wszystko co miała i co znała arystokratycznemu urodzeniu. Zachwycała urodą. Nikt nie mógł przejść obok niej obojętnie. Pewna swego uroku, uważała się za lepszą od innych. Próżność to jej drugie imię. 

Była idealnym odzwierciedleniem tego, co uważa się za synonim damy. Pustej, zimnej i pozbawionej jakichkolwiek uczuć. Obracającej się tylko i wyłącznie w wyższych sferach. Uważano również, że dama musi umieć wypowiedzieć się na każdy temat. Elokwentna o nienagannych manierach, patrzyła na innych z góry, jako zawsze gorszych od siebie.

Współczesna GentleWoman 

Współczesna dama posiada zupełnie inne cechy, niż jej odpowiednik z przeszłości. GentleWoman to kobieta świadoma, niezależna, podejmująca samodzielne, autonomiczne decyzje i biorąca za nie pełną odpowiedzialność. Jest spełniona, skupia się na tym, co dla niej ważne. Posiada szerokie horyzonty i jest ciekawa świata. Niebywale wrażliwa na otaczająca ją rzeczywistość, naturę i innych ludzi. Nie tylko wspiera innych, ale również dzieli się swoim doświadczeniem oraz wiedzą. To kobieta z pasją, wykraczająca ponad utrwalone stereotypy, role społeczne i kulturowe ograniczenia. Potrafi bronić swoich racji i przekonań. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki z przeszłości, łączy i spaja, nigdy nie tworzy podziałów. Słucha nie tylko swojego wewnętrznego głosu, ale również innych. Jest otwarta na nowe i nieznane. Nie ocenia. Docenia za to różnorodność. Nie obraca się już tylko wśród ludzi wysoko urodzonych i majętnych.

Współczesna GentleWoman nie jest definiowana przez to, jak wygląda nie jest definiowana przez to, jak wygląda. I chociaż dziś możliwości dbania o urodę jest znacznie więcej niż kiedyś, ona czuje się dobrze przede wszystkim we własnej skórze. To samo tyczy się jej sposobu ubierania. Dziś damą można być zarówno w eleganckiej sukience, jak i dresie. To nie strój dodaje jej odwagi i pewności siebie. Jednak wie, jak dostosować go do okazji. 

Wspólny mianownik 

Zarówno dama, którą znamy z przeszłości, jak i ta z czasów współczesnych to kobieta z klasą kobieta z klasą. Różnią się jednak tym, że dziś GentleWoman nie jest definiowana przez status społeczny, majątek czy pochodzenie. Niewątpliwa dama potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Wie, jak zachować się bez względu na zaistniałe okoliczności. Jest opanowana, nie kieruje się emocjami. I chociaż współczesna dama zdaje sobie sprawę z tego, że emocji nie powinno się tłumić w sobie, to ważne dla niej życiowe decyzje podejmuje na chłodno. 

Od zawsze sądzono również, że prawdziwa dama powinna poświęcać się dla innych. W tych kwestiach nic się nie zmieniło. Prawie. I chociaż GentleWoman zdaje sobie sprawę z tego, że należy pomagać słabszym i potrzebującym, tak wie również, że w życiu musi kierować się także zdrowym egoizmem. Nikt nie pokocha jej tak bardzo, jak ona siebie. 

Damą być 

Właśnie dla kobiet, które kochają siebie powstał portal GentleWoman. Jego misją jest inspirować, motywować i wspierać. Można znaleźć tam sylwetki wartościowych kobiet i ich otoczenia. To przestrzeń, w której każda GentleWoman znajdzie kobiety podobne do siebie. Brak tam stereotypów, a podejmowane tematy dalekie są od obowiązującego wzorca społecznego postrzegania.