Zajrzyj do firmowego kosza na śmieci i czerp zyski! O audycie odpadów

c-d-recycling-image-718-x-291

Każda firma powinna wiedzieć, co wyrzuca na śmieci –  zdobywając taką dietę przeprowadzając audyt odpadów co najmniej raz w roku. Audyty odpadów mogą ujawnić kosztowne, nieefektywne problemy lub odblokować możliwości, takie jak nowe źródła dochodów. Ma to zasadnicze znaczenie dla maksymalizacji skuteczności twoich programów gospodarki odpadami, mierzenia sukcesu i ulepszania operacji w firmie.

Czym jest dokładnie audyt odpadów?

Audyt odpadów to przegląd regularnie generowanych odpadów zakładu. Mówiąc najprościej, audyt odpadów jest niczym szczegółowe nurkowanie na śmietniku, które pozwala określić co dokładnie się w nim znajduje. Profesjonalni audytorzy odpadów:

  • badają zawartość odpadów,
  • sortują przedmioty,
  • rejestrują i analizują dane.

W ten sposób identyfikuje się to, co jest wyrzucane, co jest poddawane recyklingowi lub wykorzystywane za pomocą innych środków oraz uzyskuje się wiedzę na temat ilości każdego rodzaju według wagi lub objętości.

Audyt odpadów nie tylko sprawdza, co wyrzucasz, ale też wskazuje wartość, którą tracisz. Bez kontroli odpadów działasz na oślep w oparciu o domysły. Istnieją różne poziomy audytów odpadów, od podstawowego do kompleksowego. Wybierz ten, który jest odpowiedni dla Ciebie.

Przeprowadzone w Polsce audyty odpadów komercyjnych budynków biurowych wykazały, że 77% tego, co zazwyczaj wyrzucane można w rzeczywistości poddać recyklingowi. W branży budowlanej świadomość ponownego wykorzystania odpadów jest większa, co potwierdzają renomowane firmy zapewniające wywóz gruzu warszawa.

Typowy podział odpadów biurowych składa się z:

  • 34% substancji organicznych,
  • 23% papieru,
  • 19% szkła / metalu / plastiku,
  • 1% zużytego sprzętu elektrycznego,

 

W tym tylko 23% śmieci nie nadaje się do recyklingu. To dużo straconej wartości.

Czy wiesz, co jest w Twoim koszu? Jedynym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest przeprowadzenie audytu odpadów!

Odpady audytu odpadów – warto się na nie zdecydować,  bowiem audyt odpadów może powiedzieć, co działa lub nie działa w kontekście aktualnego programu zarządzania odpadami i recyklingiem. Może wykrywać błędy, pokazywać nieekologiczne problemy lub potwierdzać sukcesy. Umożliwia to wprowadzanie niezbędnych poprawek w celu poprawy i maksymalizacji wydajności operacyjnej każdej firmy.

Na przykład, jeśli Twój audyt odpadów wykaże, że duży procent surowców wtórnych trafia do kosza, wtedy możesz podjąć kroki naprawcze, albo poprzez udoskonalenie programu recyklingu, albo poprzez edukację recyklingową. Wyniki mogą również wpływać na decyzje zakupowe, na przykład poprzez zachęcanie do szukania bardziej świadomych dostawców usług zarządzania odpadami. Poza tym warto sobie uświadomić, iż audyty odpadów pomagają oszczędzać pieniądze – mogą odblokować brakujące źródła dochodów i potencjalne oszczędności. Ograniczając to, co trafia do kosza, możesz również zmniejszyć opłaty za wywóz śmieci, które stale rosną. Wyrzucane materiały przekazane do recyklingu dodatkowo mogą mieć dodatkową wartość na rynku – z której oczywiście Twoja firma może skorzystać.