Zakładamy biznes – w jaki sposób opodatkować pomoc drogową?

pexels-photo-981035

Branża transportowa rozwija się w dynamiczny sposób, więc oferuje wiele możliwości na rozkręcenie własnego biznesu, w tym np. pomoc drogową. Jak założyć taką działalność gospodarczą? Z jaki obowiązkami wiąże się prowadzenie pomocy drogowej i w jaki sposób opodatkować dochody? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Branża transportowa daje wiele pomysłów na założenie własnego biznesu. Firmy transportowe w dzisiejszych czasach mogą oferować zarówno transport lokalny, jak i międzynarodowy. Choć na rynku spora jest konkurencja, nadal można zaistnieć i odnosić sukcesy. W jaki biznes wejść? Może pomoc drogowa Niemcy? A może pomoc drogowa krajowa?

Otwieramy pomoc drogową – jak zacząć?

20160808_191045_640x480Pomoc drogowa jest działalnością gospodarczą, która polega na transporcie pojazdów, które uległy wypadkowi lub awarii. Rozkręcając taką działalność, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy będziemy zajmować się tylko transportem samochodów osobowych, czy też innych pojazdów oraz na jakim rynku będziemy działać – lokalnym, krajowym czy też międzynarodowym. Warto rozważyć każdą z tych opcji już na początku, bo od naszych decyzji zależeć będą nasze dochody. Po wstępnych ustaleniach należy rozejrzeć się za odpowiednimi pojazdami i zarejestrować firmę.

Jak opodatkować dochody z tej działalności?

Warto wspomnieć, że do prowadzenia pomocy drogowej nie wymaga się ukończenia specjalistycznych szkół. Poza tym do rozkręcenia działalności nie potrzeba żadnego pozwolenia, wpisu do rejestrów czy koncesji, pod warunkiem, że transport wykonywany jest tylko na terenie kraju. Jeśli zdecydujemy się na świadczenie usług międzynarodowych i innych nietypowych przewozów, potrzebne będzie uzyskanie odpowiednich licencji. Pomoc drogową można prowadzić w dowolnej formie, poza spółką partnerską. Swoją działalność więc spokojnie można zarejestrować jako jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, a następnie odprowadzić stosowne podatki od dochodów. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by rozkręcić działalność gospodarczą w formie jednej ze spółek handlowych. Zastanawiasz się jakich? Mamy w tym przypadku sporo możliwości. Może to być spółka jawna, komandytowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością etc. W zależności od tego, na jaką formę działalności się zdecydujemy, tak trzeba będzie też odpowiednio opodatkować dochody. Poza tym nie wolno zapominać o stosownych ubezpieczeniach, których po prostu nie opłaca się nie mieć. Właściwa polisa ubezpieczeniowa jest bardzo ważna, a podstawowe OC w przypadku prowadzenia tego typu działalności to zdecydowanie za mało.

Rozkręcenie własnego biznesu zawsze wiąże się z podjęciem wielu trudnych decyzji. Jednak wystarczy podejść do tego na spokojnie, a z pewnością uda się wszystko załatwić bez trudności, nawet sposób opodatkowania dochodów firmy. W razie trudności pamiętajmy, że do swojej dyspozycji mamy całkiem sporo specjalistów, którzy chętnie pomogą przebrnąć przez papierologię i sprawią, że start firmy przebiegnie sprawnie.