Jakie są wady i zalety inwestowania w nieruchomości?

W czasie kryzysu ludzie wymyślają coraz to nowe formy pomnażania i zabezpieczania swojego kapitału. Jedną z nich jest inwestowanie w nieruchomości. Mieszkania na sprzedaż w Warszawie zawsze są propozycją wartą rozważenia. W tym artykule wspólnie zastanowimy się więc jakie są zalety i wady takiego zarobkowania. Przeanalizujemy także gdzie szukać mieszkania na sprzedaż w Warszawie.

Jakie są dwie największe zalety inwestowania w nieruchomości?

Warszawskie nieruchomości nierzadko kupowane są z myślą o ich późniejszym wynajmie lub odsprzedaży po znacznie wyższej cenie. Poniżej przedstawiamy dwie, największe zalety takiej inwestycji.

  • Zyskanie pasywnego dochodu – w przypadku wynajmu.
  • Niewielkie ryzyko inwestycyjne – łączy się ze stałym wzrostem wartości nieruchomości. Spadki wartości kapitału zdarzają się zaś nader rzadko.

Dodać do tego należy także przewagę inwestowania w nieruchomości nad lokowaniem kapitału w bankowe lokaty długoterminowe. Jest tak dlatego, że nawet najkorzystniej oprocentowana lokata nie zagwarantuje nam zwrotu wpłaconej w nią kwoty. Dwa wyszczególnione powyżej punkty sprawiają, że jest to niemożliwe w przypadku wynajmowania i późniejszej sprzedaży mieszkania.

Jakie są największe wady inwestowania w nieruchomości?

Każda forma lokowania kapitału posiada swoje minusy. Nie inaczej jest w przypadku inwestowania w mieszkania na sprzedaż w Warszawie. Najbardziej oczywistą wadą wydaje się tu wysoka stawka, którą trzeba przeznaczyć na inwestycję. Dla wielu będzie to kwestia decydująca. W przypadku najmu, musimy przygotować się także na względnie długi okres zwrotu z inwestycji.

Inwestycje w Warszawie to niestety także i niewielka płynność finansowa. Trudno bowiem w krótkim czasie spieniężyć mieszkanie. Co więcej kapitał w nie „włożony” ulega zamrożeniu. Nie możliwe jest też „wyjęcie” jego części i przeznaczenie jej na bieżące wydatki. Pod tym względem wspominana tu forma inwestowania ustępuje np. odkładaniu pieniędzy na koncie oszczędnościowym.

Wiedza o rynku nieruchomości

Ostatnim minusem opisywanego tu modelu inwestowania jest konieczność posiadania rozległej wiedzy na temat rynku nieruchomości. Sprowadza się to do kilku czynników. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czy mieszkanie obciążone jest hipoteką oraz jak wyglądają kwestie ksiąg wieczystych, z nim związane. Inną kwestią jest niezbędna w tej kwestii potrzeba znajomości przepisów prawnych i majątkowych.

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie

Największym rynkiem nieruchomości w Polsce jest oczywiście jej stolica. To właśnie inwestycje w Warszawie realizowane są z największym rozmachem, oraz przez największych rodzimych deweloperów. Zwłaszcza na jej obrzeżach dużo się dzieje. W lewobrzeżnej Warszawie największe inwestycje mieszkaniowe powstają w dzielnicach takich, jak Włochy czy Ursus. Na prawym brzegu są to natomiast Targówek, Białołęka i Rembertów.

Gdzie szukać mieszkania na sprzedaż w Warszawie?

Warszawiacy w tym względzie posiadają różne zdania. Zależne są one zwłaszcza od rodzaju klienta, któremu docelowo wynająć chcą swoje lokale. Jeśli więc celujemy na biznesmenów, to zainwestować możemy w tak zwane mikroapartamenty. Tak, jak nazwa wskazuje, są to niewielkie mieszkanka do 27 m². Charakteryzują się jednak bardzo bogatym i funkcjonalnym wykończeniem. Tego typu lokale mieszkaniowe największym zainteresowaniem cieszą się w Centrum oraz w pobliżu dużych arterii komunikacyjnych.

Jeśli jednak naszym docelowym najemcą będzie rodzina z dziećmi lub młode małżeństwo, to zdecydowanie korzystniej będzie kupić mieszkanie na przedmieściu. Ceny za metr kwadratowy są tu znacznie niższe niż w Centrum, czy reprezentatywnych dzielnicach. Żeby się o tym przekonać wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową „mieszkania na sprzedaż Warszawa Ursus”.

Przekładem warszawskiej inwestycji mieszkaniowej, która optymalnie równoważy komfortowe warunki bytowe z niską ceną za metr kwadratowy jest Ursus Factory. Jest to tak zwane kompletne osiedle – to znaczy takie, które posiada rozbudowaną infrastrukturę handlowo-usługową. Deweloperem, który oddaje je do użytku jest Victoria Dom – znana i doceniona w kraju i za granicą marka.

Podsumowanie

W świetle powyżej przytoczonych plusów i minusów inwestowania w nieruchomości w Warszawie, widać jasno jedno. Otóż jest to niezwykle stabilne źródło finansowania w niepewnych czasach kryzysu. Aby z niego skorzystać trzeba jednak jednorazowo zainwestować spory kapitał oraz – co niemniej istotne – poznać tajniki rynku nieruchomości.