Założyć klimatyzację czy nie założyć? Oto jest pytanie.

Upały doskwierają, a przenośny wiatrak nie przynosi ulgi? Może to już czas zastanowić się nad założeniem klimatyzacji w domu.

Obecność klimatyzacji w domu jest często kojarzona z komfortem i luksusem. Domowe klimatyzatory mają wiele zalet. Oto kilka przykładów:
– zapewniają komfort ze względu na możliwość regulacji temperatury oraz wilgotności powietrza
– posiadają funkcję oczyszczania i jonizacji powietrza, przez co zapewniają lepsze samopoczucie podczas upałów
– niektóre modele wyposażone są w system przeciwdziałający rozwojowi bakterii oraz grzybów
– dzięki klimatyzatorom w pomieszczeniu zapewniona jest wymagana ilość świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien Naturalnie jak każda rzecz, klimatyzatory posiadają swoje wady i zalety.

Jakie wady należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji?

– klimatyzatory mogą wysuszać powietrze
– zbyt niska temperatura może doprowadzić do problemów ze zdrowiem
– możliwość występowania zimnych przeciągów
– dość wysokie koszty instalacyjne
– większe zużycie prądu.

Jakie rodzaje klimatyzacji domowej są dostępne na rynku?

Na rynku dostępne są różne warianty klimatyzatorów, np. rozwiązania typu split i multi-split, do których należą:
– klimatyzatory ścienne
– klimatyzatory ścienno-sufitowe (tzw. podsufitowe)
– klimatyzatory przypodłogowe
– klimatyzatory kasetowe
– klimatyzatory kanałowe

W gamie klimatyzatorów domowych wyróżnia się także klimatyzatory monoblokowe, które składają sie z pojedynczej jednostki chłodzącej.
Tego typu klimatyzator praktycznie niczym się nie różni od klimatyzatora typu split. Istotną różnica jest to, że gorące powietrze odprowadzane jest specjalnym przewodem umieszczonym przy oknie lub podłączonym do kanału wentylacyjnego. Być może dobrym rozwiązaniem będzie jednoczęściowy klimatyzator przenośny. Zaletą takiego urządzenia jest brak specjalistycznego montażu oraz łatwe przenoszenie go między różnymi pomieszczeniami.

Co wziąć pod uwagę przed zakupem?

Jak możemy dowiedzieć ze strony firmy Thermotronic – należy pamiętać, że miejsce oraz sposób montażu ma wpływ na dystrybucję powietrza. Jeżeli zależy ci na rozprowadzaniu powietrza z punktu centralnego, w tej sytuacji świetnie sprawdzą się klimatyzatory kanałowe lub kasetowe. Natomiast w przypadku wysokich pomieszczeń warto rozważyć zamontowanie klimatyzatorów ścienno-sufitowych. Ze wszystkimi przedmiotami i sprzętami należy obchodzić się rozsądnie. Klimatyzacja niczym się pod tym względem nie różni.
Przed wyborem konkretnego modelu należy przemyśleć czy inwestycja w tego typu system przyniesie oczekiwane rezultaty i czy będzie to opłacalny zakup.