Zasady bezpieczeństwa dla przyszłych elektryków (i nie tylko)

Czy wiesz, że napięcie i dostępny prąd elektryczny w zwykłym domu lub firmie ma wystarczającą moc, by spowodować śmierć przez porażenie prądem?

electrician-3659459_960_720

Prawdą jest, że wszystkie systemy elektryczne mogą potencjalnie powodować szkody. Twoje ciało jest naturalnym przewodnikiem elektryczności i jest podatne na wstrząsy elektryczne i oparzenia – w tym oparzenia termiczne, które wpływają zarówno na skórę zewnętrzną, jak i na tkanki wewnętrzne – oraz na wyładowania łukowe, które mogą spowodować zapadnięcie się twoich płuc lub skurcze mięśni, powodując poważny uraz. spadek.

Bezpośredni kontakt z przewodami pod napięciem lub częściami obwodów może:

  • zakłócać pracę mózgu

  • utrudniać oddychanie

  • zatrzymać serce

Praca z elektrycznością to poważna sprawa!

Jeśli odbywasz szkolenie dla elektryków lub zamierzasz rozpocząć praktykę, oto kilka podstawowych środków bezpieczeństwa, które musisz znać i szanować.

1. Nie dotykaj kogoś, kto został porażony prądem!

To naturalne, że chcesz pomóc przyjacielowi, który został porażony przez elektryczność. Ale pamiętaj: ciało jest przewodnikiem. Jeśli dotkniesz kogoś, kto jest porażony prądem, prąd przeniknie do twojego ciała i oboje będziecie mieć kłopoty.

Najpierw należy wyłączyć główne źródło zasilania, a następnie zadzwonić pod numer 112, aby uzyskać pomoc w nagłych wypadkach. Jeśli znasz zasady udzielania pierwszej pomocy, możesz zacząć jej udzielać podczas oczekiwania na karetkę.

Nie można wyłączyć źródła zasilania? Odsuń osobę od kontaktu nieprzewodzącym materiałem drewnianym lub plastikowym.

2. Poznaj swój kod elektryczny

Jeśli podejmiesz szkolenie w zakresie elektrotechniki, z pewnością poświęcisz czas na poznanie kodu elektrycznego. Jego celem jest ochrona pracowników elektrycznych i sprawienie, aby instalacje i urządzenia elektryczne były bezpieczniejsze.

Poznaj kod i bądź na bieżąco z nowymi zasadami i najlepszymi praktykami dotyczącymi okablowania, konserwacji i instalacji, abyś mógł zachować bezpieczeństwo w pracy.

3. Zawsze używaj przerywaczy obwodów w wilgotnych lub mokrych miejscach pracy

Ryzyko porażenia prądem jest większe podczas pracy przy wodzie. Przed rozpoczęciem pracy w wilgotnym lub mokrym miejscu należy pamiętać o zainstalowaniu przerywaczy obwodów zakłóceń naziemnych. Upewnij się, że wszystkie narzędzia i przewody są uziemione i / lub podłączone do gniazdka chronionego, gdy są używane w wilgotnych warunkach. Przerywacz przerwie obwód, zanim wejdzie on w ciało i wyrządzi poważne szkody.

4. Sprawdź i konserwuj swoje narzędzia elektryczne

Zawsze należy sprawdzić narzędzia przed użyciem i natychmiast zaprzestać używania narzędzia, gdy tylko będzie wymagało naprawy. Sprawdź swoje elektronarzędzia pod kątem przetartych sznurów, odsłoniętych drutów i brakujących lub luźnych części.

Uważaj na izolację pokrywającą przedłużacze, ponieważ jest ona szczególnie podatna na uszkodzenia.

Zwracaj uwagę na pęknięcia w uchwytach lub korpusach narzędzi, uszkodzone przełączniki i wadliwe blokady spustowe. Nie popełnij błędu, używając uszkodzonego narzędzia. Natychmiast wyłącz go, oznacz, aby nikt go nie używał, i zainwestuj w konserwację wysokiej jakości.

Konsultacja merytoryczna artykułu: https://www.wroclaw-elektryk.com/