Mini rolety czy zasłony plisowane – co wybrać do nowoczesnego salonu?

Salon jest tym wnętrzem w domu, który jednocześnie powinien pełnić funkcje reprezentacyjne i być miejscem komfortowym w użytkowaniu dla mieszkańców. Dlatego warto zwrócić uwagę na wszelkie elementy aranżacji, w tym na właściwą dekorację okienną. Co najlepiej sprawdzi się w salonie?

W salonie najczęściej mamy duże okna, które wymagają właściwej oprawy. Często okna są połączone z wyjściem na taras czy balkon, co dodatkowo wymaga dużej dbałości o estetykę i funkcjonalność salonowych okien. W poszukiwaniu odpowiednich aranżacji warto wziąć pod uwagę estetykę i stylistykę salonu, a także to, a jaka aranżacja okna będzie nam się najbardziej podobała. Podczas gdy wielbiciele klasyki stawiają na zwiewne firany i zasłony, które nie przepuszczają światła, miłośnicy bardziej nowoczesnych aranżacji decydują się na rolety oraz zasłony plisowane, a także na żaluzje czy ekrany, które również pozwalają na uzyskanie dobrego efektu aranżacyjnego.

Mini rolety czy zasłony plisowane?

Minirolety to dobre, wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które ma sporo zalet. Przede wszystkim, są bardzo proste i komfortowe w użytkowaniu, dobrze sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy skandynawskim. Czasem jednak okazuje się, że taka aranżacja na dużym oknie salonowym sprawia, że czegoś nam brakuje. Wtedy dobrze jest szukać innych opcji, którymi mogą być nowoczesne zasłony plisowane. Dostępne są w wielu modelach i wzorach do wyboru, co sprawia, że dekoracja okna może być w stu procentach dobrana do stylistyki aranżacji w salonie. Wybierając dekorację okienną zwracajmy uwagę na to, by była estetyczna, ale również wygodna w użytkowaniu, a także, by była łatwa do utrzymania w czystości. Dlatego też nie zawsze dobrym rozwiązaniem są grube zasłony czy inne dekoracje wykonane z materiałów, które zbierają kurz. Dobrze się prezentują na początku, jednak z biegiem czasu mogą wyglądać sporo gorzej niż tuż po zakupie.

Gdzie kupować dekoracje okienne?

Wybór dekoracji okiennych na rynku jest całkiem spory – rolety w swoich najprostszych wersjach można kupić nawet w marketach. Okazuje się jednak, że te najprostsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze. Tanie rolety, a także firanki i zasłony wykonane z kiepskiej jakości materiałów wyglądają dobrze jedynie na początku użytkowania. Rolety często się psują, a ich mechanizmy stają się coraz mniej funkcjonalne. Dlatego też dobrym rozwiązaniem może być wykonanie dekoracji okiennych na wymiar. Taka opcja sprawdza się w przypadku osób poszukujących dekoracji w dobrej jakości, a także na okna o nietypowych wymiarach, na które bardzo trudno jest znaleźć gotowe zasłony czy rolety. Jeśli planujemy aranżacje okna, warto mieć świadomość, że jest to jeden z tych elementów wystroju wnętrza, który kupujemy raz na wiele lat. Oszczędności w tym zakresie nie są więc dobrym pomysłem, a inwestycja w dobrej jakości dekorację jest wydatkiem, który z pewnością się sprawdzi – dekoracja będzie długowieczna i nie trzeba będzie jej co kilka lat wymieniać na nową.