Zawód: elektryk. Nauka zawodu, zarobki i perspektywy

commercial-electrician_1

Nienawidzisz myśli, że możesz utknąć w biurze przez cały dzień? Szukasz zawodu, który rozwinie twoje umiejętności DIY? Jeśli odpowiedź brzmi tak, zawód elektryka może być idealnym wyborem kariery dla Ciebie, a już szczególnie jeśli mieszkasz w miejscach takich jak Gdynia bądź Rumia – gdzie aktualnie jest ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów. Główną rolą elektryka jest instalowanie, testowanie i utrzymywanie przewodów elektrycznych, urządzeń, aparatury i osprzętu w wielu różnych właściwościach i firmach. Może to być oświetlenie, zasilanie, bezpieczeństwo lub wiele innych urządzeń elektrycznych.

Praca elektryka również będzie obejmować zadania takie jak:

• Planowanie układów okablowania.
• Instalowanie przewodów i łączenie ich z gniazdami, oprawami świetlnymi, zasilaczami i innymi osprzętami.
• Kontrola okablowania i innych urządzeń elektrycznych oraz jako pogotowie elektryczne naprawianie usterek lub wadliwego działania.
• Układanie kabli i łączenie komputerów i innych sieci telekomunikacyjnych z zasilaczami.

Aby odnieść sukces jako elektryk, ważne jest, byś był osobą praktyczną. Jest to wykwalifikowana branża, dlatego będą w niej potrzebne będą bardzo rozwinięte umiejętności techniczne i duża dbałość o szczegóły. Dodatkowo będziesz musiał być pracowity, oddany i zdolny do pracy pod presją. Należy również zauważyć, że dobry wzrok również ma kluczowe znaczenie, ponieważ praca polega na rozróżnieniu różnych przewodów kolorowych.

Inne kluczowe umiejętności to:

• Sprawność manualna
• Wyjątkowa komunikacja i umiejętności interpersonalne
• Rozwiązywanie problemów i możliwość przyjęcia metodycznego podejścia do pracy
• Umiejętność analizowania rysunków technicznych i umiejętności administracyjnych (wypełniania niezbędnych dokumentów, których wymagają usługi elektryczne)

Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu doświadczenia można wtedy starać się o konkretne kwalifikacje, aby dostać się do wyspecjalizowanego obszaru zawodu. Możesz zdecydować się na to, by specjalizować się w pewnym obszarze branży i poświęcić się wyłącznie pracy domowej, handlowej lub przemysłowej, na przykład wykonując konserwację lub instalacje elektryczne. W pełni wykwalifikowany i doświadczony, możesz ubiegać się o tytuł Mistrza Elektryka, co jest równoznaczne z tytułem najwyższego (i najbardziej lukratywnego) poziomu inżyniera elektryka.

Zarobki i wykształcenie

Aby zostać w pełni wykwalifikowanym elektrykiem, wymagane będzie skończyć studia elektrotechniczne. Istnieją jednak i inne kwalifikacje zawodowe, które pomogą Ci rozpocząć pracę, na przykład kursu elektryka czy też szkoła zawodowa o tym profilu- które są idealne dla wszystkich kandydatów zupełnie nowych w branży.

Jeśli chodzi o zarobki… Miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi przeciętnie 3 387 PLN brutto. Pensja może być niższa bądź wyższa w zależności od wiedzy, doświadczenia i specjalizacji jaką się ubrało. Aż 25% polskich elektryków zarabia poniżej 2 650 PLN brutto. To jednak jest najniższa stawka i zwykle związana z początkiem kariery.

Źródło: http://www.elektryk-serwis24.pl/pogotowie-uslugi-instalacje-elektryczne/