Zawód pielęgniarka – Na czym polega praca?

Pielęgniarstwo wielu osobom kojarzy się, jako zawód z misją. Opieka nad osobami chorymi i wymagającymi nie jest łatwym zadaniem. Wymaga też odpowiedniego przygotowania zawodowego i predyspozycji, które są niezbędne, by dobrze wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

Co robi pielęgniarka?

Jeśli przeglądając oferty pracy opublikowane np. w serwisie internetowym Pracuj.pl zatrzymałaś się na chwilę przy ogłoszeniu o naborze pielęgniarek i wydało się ono interesujące, przyjrzyj się bliżej specyfice tego zawodu. Jest to praca, która daje dużo satysfakcji, ale jest też bardzo wymagająca.
Podstawowym zadaniem pielęgniarki jest opieka nad pacjentami. Musi dbać o ich komfort i higienę. Jest wsparciem, gdy pacjent potrzebuje pomocy np. podczas posiłku. Do zadań pielęgniarki należy też podawanie leków przepisanych przez lekarza i przygotowanie podopiecznego do zaplanowanych zabiegów oraz badań, a także monitorowanie procesu leczenia i rekonwalescencji.

Jakie kwalifikacje i kompetencje?

Zawód pielęgniarki wymaga przede wszystkim odpowiedniego wykształcenia. Ogromnie ważne są tu również kompetencje, bez których trudno będzie sprostać wielu zadaniom. Pielęgniarką powinna zostać osoba sympatyczna, z mocno rozwiniętą empatią i kierująca się w swoich działaniach dobrem drugiego człowieka.
Duże znaczenie w pracy pielęgniarki mają również umiejętności interpersonalne. Na co dzień nawiązuje ona kontakt z wieloma osobami, dla których często rozmowa i ciepła, sympatyczna relacja z personelem medycznym ma ogromne znaczenie. Jednocześnie pielęgniarka musi być stanowcza, zdecydowana i w sposób wyważony odporna na cierpienie drugiego człowieka. Nie da się ukryć – wiele wykonywanych przez nią zabiegów może być bardzo bolesne dla pacjenta.
Do pracy pielęgniarce przydadzą się też zdolności manualne i dobra kondycja fizyczna. Ogromnym atutem będzie odporność na stres i umiejętność pracy w trudnych warunkach.