Zawód windykatora – na czym polega?

windykator

Niechętnie się z nim spotka każdy, kto posiada jakiekolwiek zobowiązania finansowe, do tego zaległe wobec wierzycieli. Mowa oczywiście o windykatorze. Wiele osób kojarzy ten zawód z osobą bez serca, bezlitosną, z którą nie można już negocjować. Kiedy w grę wchodzi windykator, wielu dłużników najchętniej wyjechałoby w odległe kraje, nie pozostawiając po sobie nawet śladu. Jak jednak tak naprawdę wygląda jego praca?

Praca windykatora

W Polsce zawód windykatora coraz bardziej zyskuje na popularności. Przyczyna jest jedna – coraz więcej Polaków ma problemy ze spłatą długów. Nasz kraj staje się rajem dla wielu firm, trudniących się ściąganiem długów.

Windykatora nie należy jednak mylić z komornikiem, co zdarza się jednak nadzwyczaj często. Wspólnego ze sobą mają to, że obaj trudnią się ściąganiem należności finansowych z dłużników. Podstawową różnicą jest to, że windykator, wbrew pozorom, ma zapobiec zajęciu naszego majątku na skutek niewypłacalności, w przeciwieństwie do komornika. Do podstawowych obowiązków profesjonalnego windykatora należy przede wszystkim skontaktowanie się z osobą zadłużoną i ustalenie warunków spłaty danej należności wobec wierzyciela bądź kilku wierzycieli. Dzięki takiemu kontaktowi może on ustalić z dłużnikiem dogodny dla niego harmonogram spłat powstałego zaległego zobowiązania, a ponadto można również ustalić sposób, w jaki będzie mógł on tego dokonać. Pracownik firmy windykacyjnej może się z nami kontaktować zarówno telefonicznie, jak i pocztą elektroniczną czy tradycyjną. Również może odwiedzić nas w domu, jeżeli nie odpowiemy na inne próby kontaktu.

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać windykatorem?

Aplikując na stanowisko windykatora, możemy oczekiwać zarówno pracy w terenie, jak i wykonywanej głównie przez telefon. W przypadku pracy terenowej niezbędne może okazać się posiadanie prawa jazdy, gdyż tylko w ten sposób będziemy mogli się dostać do określonej osoby. Różnić się może również typ klienta – czyli naszymi dłużnikami mogą być zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Do wymagań, jakie stawiają firmy przed kandydatami na to stanowisko, należy między innymi posiadanie umiejętności negocjacji z trudnymi klientami. Oprócz tego, od wzorowego kandydata oczekuje się takich cech charakteru, jak rzetelność, sumienność, odporność na stres, skrupulatność. Mile widziana jest też pełna determinacja i zaangażowanie oraz ukierunkowanie na wynik i stawiane cele. Wiele firm wymaga także minimum dwuletniego doświadczenia na tym samym lub podobnym stanowisku. Nie obędzie się też bez znajomości programów komputerowych i ogólnej umiejętności korzystania z komputera. Choć pracodawcy są skłonni zatrudniać ludzi z wykształceniem średnim i posiadaną maturą, to jednak niektóre firmy dodatkowo wymagają od kandydatów ukończenia studiów prawnych i gruntowej wiedzy w zakresie prawa.

Co oferują pracodawcy?

Przeważnie praca w firmie windykacyjnej wiąże się z umową o pracę oraz przejrzystym prowizyjnym programem motywacyjnym. Pracodawca zawsze oferuje przede wszystkim możliwość zdobycia doświadczenia na tym stanowisku, rozwoju osobistego oraz zawodowego, a także atrakcyjne wynagrodzenie. Do tego oczywiście – pakiet dodatkowych korzyści, dla przykładu w postaci narzędzi pracy, takich jak telefon, komputer czy samochód, opieki medycznej lub karty sportowej.

Ile zarabia windykator?

Zawód windykatora należy do jednych z najbardziej opłacalnych w tym momencie. Przeciętnie na tym stanowisku można zarobić 3 798 zł miesięcznie brutto. Najlepsi zarabiają ponad 5 tysięcy, początkujący – około 2 875 zł. Do pakietu dodatkowych korzyści, jakie często otrzymuje się od firmy, w większości będzie nimi telefon, prywatna opieka medyczna oraz karty lub karnety na zajęcia sportowo- rekreacyjne. Największe zarobki możemy osiągnąć w największych firmach, zatrudniających ponad 250 osób – średnia wynosi około 4 tysięcy złotych. Najmniej zaś zarobimy w średnich firmach, zatrudniających od 50 do 249 osób – średnio będzie to około 3 270 zł brutto miesięcznie.

Informacji na temat spraw finansowych udzielił nam pracownik serwisu exprescredit.pl