Dom zero waste – jak to zrobić?

Dzisiejsza kultura bardzo ułatwia kupowanie, używanie i wyrzucanie w tempie, za którym nasza planeta nie jest w stanie nadążyć. Większość rzeczy, które kupujemy, są przeznaczone do użytku przez krótki czas i wyrzucane, gdy nie są już potrzebne. Zero waste wymaga zmiany myślenia, ale kiedy zaczniesz myśleć o tym, ile odpadów produkujesz, łatwo możesz je zmniejszyć!

Naszym celem powinno być zapewnienie wszystkim możliwości bycia świadomym konsumentem i życia bez marnotrawstwa. W tym artykule dzielimy się ulubionymi pomysłami na produkty zero waste i projektami „Zrób to sam”, aby zmniejszyć ilość odpadów przychodzących i wychodzących z domu.

Czas posprzątać dom!

Nie jest tajemnicą, że tradycyjne produkty czyszczące są pełne szkodliwych chemikaliów – nie wspominając o jednorazowych plastikowych butelkach, w których są! Twój arsenał czyszczący to świetne miejsce, aby zacząć myśleć ekologicznie. Od wybiórczych zakupów do robienia własnych, istnieje wiele sposobów na zmianę!

Cytrusy + Ocet

Ocet cytrusowy to doskonały sposób na czyszczenie nawet najbrudniejszych kuchni, łazienek i podłóg z płytek. Co więcej, jest bardzo prosty w wykonaniu; wystarczy namoczyć skórki cytrusów (cytryny, pomarańcze, limonki) w białym occie przez dwa tygodnie, odcedzić miksturę i spryskać natryskiem. Teraz jesteś w biznesie! Możesz nawet dodać olejki eteryczne poprawiające nastrój, aby dodać energii do czyszczenia.

Wódka zawsze pomaga!

Dobrze wykorzystaj tę butelkę wódki i używaj jej jako naturalnego środka dezynfekującego. Chociaż może być znany z dobrego spędzania czasu, można z jej udziałem też porządnie posprzątać. Wódki można używać do zabijania chorób powodujących zarazki, a nawet do dezynfekcji ran. Zalecamy stosowanie tanich rzeczy do czyszczenia, a drogie rzeczy należy zachować na później. Dodaj ½ szklanki wódki do ½ szklanki wody, a następnie osłódź ją niektórymi olejkami eterycznymi, aby:

  • uzyskać orzeźwiający zapach
  • dodać korzyści przeciwdrobnoustrojowe.

Spróbuj dodać kilka kropli lawendy w sezonie grypowym i olejku z drzewa herbacianego, aby uzyskać specjalne wykończenie powierzchni ceramicznych!

Wykorzystaj cytrynę

Czy wiesz, że cytryny są doskonałym naturalnym środkiem dezynfekującym, który można stosować na różne sposoby? Uwielbiamy bambusowe przybory do gotowania ze względu na ich trwałość (i są piękne!), Ale wymagają one szczególnej opieki – tam, gdzie pojawiają się cytryny. Bambus jest nie tylko zasobem zrównoważonym, ale będzie trwał przez całe życie, jeśli zostanie odpowiednio zadbany. Ręcznie myj naczynia w ciepłej wodzie i używaj soku z cytryny prosto ze źródła do dezynfekcji. Upewnij się, że naczynia są ładne i suche po umyciu, aby zapobiec pleśni.

Na tym się nie kończy; cytryny mogą być również używane do usuwania plam z blatów i powierzchni ceramicznych, czyszczenia śmieci w kuchence mikrofalowej i odświeżania domu po wywozie śmieci. Najlepsze jest to, że później możesz je wrzucić do kosza na kompost!

Jak widać nie trzeba tak wiele – aby być zero waste!