Zespół przewlekłego zmęczenia – jak z tym żyć (i pracować)?

Zespół przewlekłego zmęczenia zmieni twoje życie na wiele sposobów. Jest to stan, z którym ciężko sobie poradzić. Ale możesz zastosować pewne strategie, aby było łatwiej.

kopalnia pracy hol

Możesz przejść przez gorsze fazy lub nawroty, a następnie przez lepsze (remisja), a wiedza na temat tego jak to działa pomoże Ci zrozumieć, jak zarządzać swoją energią.

Codzienne zajęcia a zespół przewlekłego zmęczenia

Kiedy jesteś w trakcie gorszej fazy choroby, może być Ci ciężko przejść nawet przez proste zajęcia a czasie porannej rutyny, takie jak prysznic. Zaplanuj więc dodatkowy czas na takie trudne w tym czasie zadania. Kiedy znowu poczujesz się dobrze, możesz spróbować zrobić tyle, ile możesz, póki masz energię. Nie próbuj jednak przesadzać. Jeśli będziesz naciskać na siebie zbyt mocno, możesz upaść z większym hukiem. Powtarzanie tego cyklu może doprowadzić cię do szybkiego nawrotu.

Musisz nauczyć się równoważenia codziennych czynności z odpoczynkiem, nawet gdy jesteś w stanie remisji.

Ćwiczenia i aktywność fizyczna a zespół przewlekłego zmęczenia

Ważne jest, aby w ogóle się poruszać, na przykład podczas regularnego chodzenia już jest się o krok do przodu. Staraj się być maksymalnie aktywny na swoje możliwości. Pamiętaj tylko, aby nadążyć za tempem: zbyt mocny nacisk wywierany na swoje ciało może sprawić, że poczujesz się gorzej. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające przy użyciu wyłącznie własnej masy ciała również mogą pomóc. Stawiaj na minutę aktywności, a następnie pozwól sobie na 3 minuty odpoczynku. Najlepiej też podziel ćwiczenia na kilka krótkich sesji dziennie.

Spróbuj tego typu ćwiczeń:

  • rozciąganie rąk

  • przysiady

  • podnoszenie i chwytanie przedmiotów

Rozpocznij od dwóch do czterech powtórzeń i ćwicz maksymalnie do ośmiu. Ponieważ ćwiczenie staje się łatwe do opanowania, stopniowo zwiększaj czas, w którym to robisz. Cel: zwiększenie o około 1 do 5 minut na tydzień. Ale nadal pilnuj tego, by pozwolić sobie na 3 minuty odpoczynku na każdą minutę ćwiczeń. Jeśli osiągniesz punkt, w którym twój program ćwiczeń powoduje, że objawy się pogarszają, zejdź z powrotem do ostatniego poziomu ćwiczeń, który jesteś w stanie tolerować.

Fizjoterapeuta może zmodyfikować twój plan ćwiczeń, jeśli jesteś w tak słabej formie, że nie możesz wyjść z domu lub nawet wstać z łóżka.

Odżywianie

Zwracanie uwagi na to, co jesz, pomaga w radzeniu sobie z objawami. Unikaj żywności i kosmetyków, na które jesteś wrażliwy.

Dieta bogata w wielonienasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, unikająca tłuszczów nasyconych i oczyszczonych węglowodanów – takich jak dieta śródziemnomorska – jest opisywana przez wielu ludzi z zespołem przewlekłego zmęczenia jako pomocna. Jedz kilka małych posiłków przez cały dzień. Na przykład trzy posiłki i trzy przekąski mogą pomóc w utrzymaniu poziomu energii. Mniejsze posiłki mogą również pomóc w opanowaniu nudności, co czasami ma miejsce w przypadku zespołu przewlekłego zmęczenia. Znajdziesz więcej informacji o zespole przewlekłego zmęczenia na medlabo.pl.