Umowa o pracę, zlecenie czy o dzieło – co wybrać?

Dzisiejszy rynek pracy oferuje nam różnego rodzaju kontrakty, na podstawie których nawiązywany jest stosunek pracy. Pracodawca może zaproponować nam zatrudnienie na etat, umowę – zlecenie lub umowę o dzieła. To, które rozwiązanie wybierzemy, będzie miało ogromne znaczenie jeśli chodzi o warunki współpracy. Co wybrać?

Uważnie czytaj ogłoszenia

Pracodawcy chętnie wykorzystują możliwość skorzystania z różnych form umowy cywilno-prawnej, jaka połączy ich z pracownikiem. Nie zawsze jest to zatrudnienie na etat. Przeglądając oferty pracy opublikowane np. w serwisie internetowym Pracuj.pl zwróć uwagę, o jakiej umowie wspomina ogłoszenie. Jeśli nie ma w nim takiej informacji, zapyta o to rekrutera podczas rozmowy o pracę.
Nie każda praca wymaga stawiania się w firmie w określonych godzinach i wykonywania powierzonych zadań wyłącznie we wskazanym przez pracodawcę miejscu. W takich sytuacjach często podpisywana jest umowa-zlecenie. Natomiast tam, gdzie liczy się wyłącznie efekt wykonanej pracy, w grę wchodzi umowa o dzieło. Każdy z trzech kontraktów, wliczając do tego umowę o pracę, ma swoje wady i zalety, o których warto pamiętać przed podpisaniem dokumentu.

Umowa pracownicza

Umowa pracownicza to rozwiązanie idealne dla osób szukających stabilizacji na rynku zawodowym. Dodatkowo niesie ze sobą wiele przywilejów pracowniczych. Na etacie przysługują m.in. płatne urlopy, pracodawca odprowadza składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w wielu firmach pracownicy korzystają z dodatkowych benefitów.

Umowa-zlecenie

Pracując na umowę – zlecenie zobowiązany jesteś do wykonywania określonej czynności. Lista składek odprowadzanych przez pracodawcę do ZUS jest krótsza, a Tobie przysługuje mniej przywilejów niż pracownikom na etacie. W przeciwieństwie do nich nie obowiązuje Cię określony harmonogram pracy.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło to kontrakt wiążący strony w najmniejszym zakresie. Tu liczy się jedynie zadanie wykonane w określonym czasie i efekty pracy.