Jak nie zwariować szukając pracy?

W pewnym momencie, gdy szukamy pracy, może nas ogarnąć poczucie, że nasze działania i tak nie przyniosą rezultatu. Po co wysyłać kolejne CV? Przecież i tak nikt nie oddzwoni. Popadanie w marazm, brak wiary w siebie i poczucie bezradności jest częste, jeśli nie wiemy jak prawidłowo szukać pracy. Kilka porad może nas uchronić przed poczuciem porażki i oszczędzić dużo czasu.

Sposoby na zwalczenie frustracji, która rodzi się w trakcie szukania pracy

1. Mierz siły na zamiary. Nie oczekuj, że od razu zdobędziesz pracę, przygotuj się na wiele dni, a może nawet tygodni przeglądania ofert pracy, aplikowania i chodzenia na rozmowy kwalifikacyjne.
2. Nikt nie oddzwania. Nie wysyłaj CV taśmowo. Każda praca trochę się różni, trak samo jak firmy, które mają nas zatrudnić. Podkreślaj w swoim CV te atuty, na których akurat zależy firmie, do której aplikujesz.
3. Szukanie pracy, to ciężka praca. Przeglądaj oferty pracy starannie, sprawdź CV kilkakrotnie, napisz profesjonalny list motywacyjny. Starania zostaną nagrodzone zainteresowaniem twojej osoby.
4. Odpoczywaj. Nie można popadać w paranoję i przez całą dobę wysyłać CV. Każdy potrzebuje odpoczynku, nawet osoby, które dopiero szukają pracy. W zupełności wystarczy znaleźć jeden, za to dobry portal branżowy z ofertami pracy, najlepiej zaufany, o dużym zasięgu, gdzie wybór firm i stanowisk jest naprawdę duży. Może to być na przykład Pracuj.pl, gdzie w prosty sposób można pogrupować oferty pracy, co bardzo skraca czas ich przeglądania.
5. Rozwijaj się. Jeśli nie możesz znaleźć pracy, zamiast popadać we frustrację, lepiej skupić się na samorozwoju. Szkolenia, kursy, rozmowy z mądrymi ludźmi, pasje, a nawet zdrowe odżywianie i treningi, pomogą nam poczuć, że mimo braku pracy wciąż się rozwijamy.
6. Aplikuj tam, gdzie masz kwalifikacje. Jeśli wysyłasz sto CV i nie ma odzewu, może to oznaczać, że aplikujesz do miejsc, w których potrzebne są inne kwalifikacje niż te, które posiadasz. Zreflektuj swoje cele i wyobrażenie o swoich umiejętnościach i oczekiwaniach. Jeśli oszukujesz sam siebie, to zamiast dostać pracę, dopadnie cię frustracja.

Jak widać, jest wiele nieprawidłowych zachowań, które utrudnią nam zdobycie pracy i wprowadzą marazm do naszego życia. Szukanie pracy może być przyjemne, twórcze i nas rozwijać. Może doprowadzić nas do firmy, w której będziemy się czuli tak dobrze, że zostaniemy w niej aż do emerytury. To jest możliwe, jeśli będziemy mieli odpowiednie podejście.