Kredyt na otwarcie własnej działalności – czy możemy zrezygnować z ubezpieczenia?
Wielu przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie i zaczynają własną działalność, poszukuje odpowiedniego finansowania. Mało kto może sobie pozwolić na otworzenie i sfinansowanie firmy z własnych oszczędności. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością cieszą się kredyty na start, które można znaleźć w ofercie wielu banków.
Aby znaleźć dobry kredyt na otwarcie działalności, dobrze jest najpierw zrobić porządny research i sprawdzić, jakie oferty kredytów są aktualnie najbardziej korzystne. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z różnego rodzaju sprawdzonych porównywarek kredytowych, dzięki czemu można w jednym miejscu porównać sobie kilka czy kilkanaście kredytów. Jeśli przedsiębiorca planuje wzięcie kredytu na sporą kwotę, powinien również skorzystać z oferty doradcy kredytowego lub finansowego, który dobrze oceni jego możliwości finansowe i potencjalne przyszłe zarobki i na tej podstawie doradzi najbardziej optymalny kredyt.
Kredyt z ubezpieczeniem
Jeśli planujemy wzięcie kredytu na rozwój firmy, dobrym rozwiązaniem jest opcja kredytu z ubezpieczeniem. Dzięki temu można mieć pewność, że w razie jakichkolwiek problemów nie trzeba będzie borykać się z kłopotami ze spłatą kredytu. W ofercie ubezpieczeń do produktów finansowych najbardziej popularne jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego, ale kredyty na otwarcie działalności również cieszą się dużym zainteresowaniem, jak i ich ubezpieczenia. Często takie kredyty są na kwoty nawet większe niż kredyty hipoteczne, dlatego też warto je ubezpieczyć. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że kredyt z ubezpieczeniem będzie sporo droższy niż bez ubezpieczenia. W koszty kredytu dorzucana jest bowiem stawka polisy ubezpieczeniowej. Jednak wysokość comiesięcznej raty nie będzie dużo wyższa.
Czy warto rezygnować z ubezpieczenia?
Wielu kredytobiorców, nawet tych, którzy decydują się na ubezpieczenie, po czasie rezygnuje z tej opcji. Często bowiem okazuje się, że ubezpieczenie kredytu jest jedynie papierowe, a w praktyce bardzo mało jest możliwości, by skorzystać z niego. Nawet, jeśli mamy ubezpieczenie od utraty pracy, zwykle jest ono obwarowane wieloma warunkami oraz wyłączeniami z ochrony ubezpieczeniowej. Zdarza się, że kredytobiorca, który uczciwie zapłacił stawkę ubezpieczeniową, nie może skorzystać z tego ubezpieczenia, bo firma ubezpieczeniowa zabezpieczyła się na wiele sposobów przed koniecznością płacenia. Zanim wiec podpiszemy umowę ubezpieczeniową do kredytu, dobrze jest ją bardzo dokładnie przeczytać, szczególnie t wszystko, co jest napisane najmniejszym drukiem. Może się bowiem okazać, że ubezpieczenie nie daje praktycznie żadnej realnej ochrony i jest jedynie wyciąganiem pieniędzy od konsumenta. Z takiego ubezpieczenia warto od razu zrezygnować – podniesie koszty kredytu, a w żaden sposób nie będzie chronić kredytobiorcy.