Szkolenia, które przydadzą się w pracy

computer-1185626_1280

Dodatkowe kwalifikacje mogą pomóc nie tylko w znalezieniu wymarzonej posady, ale też przyczynić się do awansu w firmie, z którą od dawna jesteśmy związani. Ważne jednak, by przy wyborze kursu kierować się rzeczywistymi potrzebami, a nie jedynie dodatkowym zapisem w CV. W pracy zawodowej może przydać się zarówno specjalistyczne szkolenie Excel, jak i miękkie kursy z zarządzania czasem. Wszystko zależy od tego w jakim kierunku planujemy rozwinąć naszą karierę. Poniżej przedstawimy najbardziej uniwersalne szkolenia, które najczęściej przydają się w pracy.

Szkolenia miękkie

Szkolenia z kompetencji miękkich służą nabyciu lub udoskonaleniu umiejętności psychospołecznych. Prawie każda praca wymaga kontaktu z drugim człowiekiem, dlatego rozwijanie zdolności interpersonalnych i osobistych jest niezwykle istotne w każdej branży. Warto w nie zainwestować niezależnie od tego jakie stanowisko pełnimy w danej firmie lub o jakie się staramy.

Szkolenia interpersonalne obejmują m.in.: pracę zespołową, autoprezentację, komunikację, negocjacje, asertywność oraz umiejętność rozwiązywania konfliktów i motywowania innych. Natomiast kompetencje osobiste odnoszą się do organizacji pracy własnej. Dominują tutaj kursy zarządzania czasem pracy, radzenia sobie ze stresem oraz automotywacji.

Umiejętności psychospołeczne są niezbędne w każdej pracy. Warto zastanowić się z czym sobie nie radzimy, co obniża jakoś wykonywanej przez nas pracy, a następnie wybrać się na szkolenie mające na celu to naprawić.

Kursy językowe

Znajomość języka to przepustka otwierającą drzwi do wielu firm. Zwłaszcza jeśli język, który znamy, jest unikalny i nie ma zbyt wielu specjalistów posługującym się nim w stopniu zaawansowanym. Zdarza się nawet, że jego podstawowa znajomość może przyczynić się do otrzymania wymarzonej posady. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się kursy szwedzkiego, czeskiego oraz rosyjskiego.

Szczególnie istotne są szkolenia branżowe dla fachowców. Pracodawcy wymagają bowiem już nie tylko biegłego posługiwania się językiem obcym, ale również znajomości specjalistycznej terminologii.

Kursy komputerowe

Znajomość obsługi komputera jest już obowiązkowa w niemal każdej pracy, a zakres koniecznych umiejętności rozszerza się z każdym rokiem. Podstawą jest już znajomość pakietu aplikacji biurowych Microsoftu. Szczególnie ważne jest szkolenie Excel, Word oraz Outlook. Biorąc pod uwagę zakres obowiązków i posiadane umiejętności warto więc zainwestować w kursy podstawowe lub specjalistyczne.

Podstawowe szkolenie Excel obejmuje zazwyczaj główne funkcje programu, a nabyte umiejętności pozwalają na przygotowanie i formatowanie danych, tworzenie tabel i zestawień z użyciem podstawowych funkcji i formuł oraz tworzenie wykresów. Moduł rozszerzony powinien zawierać ponadto informacje o zastosowaniu dodatkowych formuł i funkcji oraz narzędzi stosowane w tabelach przestawnych, a także zasad modyfikacji i tworzenia makr.

Kursy mające na celu poznanie podstaw programu Word obejmują zazwyczaj formatowanie tekstu i akapitów, tworzenie tabel, formatowanie i wydruk dokumentu, wykorzystywanie dostępnych szablonów, wstawianie obiektów oraz tworzenie formularzy.

Program Outlook wykorzystywany jest wielu przedsiębiorstwach do komunikacji, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej. Znajomość jego możliwości znacznie ułatwia i przyspiesza pracę oraz pomaga ją dobrze zorganizować. Szkolenie z jego funkcji połączone jest zazwyczaj z innym kursem.