Opiekunki w Niemczech – praca dla kobiet z empatią

Jeśli chcesz satysfakcjonującej kariery, która pozwoli ci oddać się społeczności i zapewnić bardzo potrzebne wsparcie tym, którzy mają trudności z codziennymi zadaniami, opieka nad osobami starszymi może być dla ciebie właściwą pracą.

Praca w opiece nad osobami starszymi – czy to coś dla Ciebie?

Branża opieki nad osobami starszymi doświadczyła znacznego wzrostu w ostatnich latach, wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących latach opiekunki Niemcy będą potrzebne jeszcze bardziej. Jednak skąd masz wiedzieć, czy kariera w opiece jest właściwym posunięciem i czy masz w sobie wystarczająco empatii, aby w to wejść?

Jednym ze sposobów identyfikacji ról, które najlepiej pasują do twoich talentów, jest przystąpienie do testów dostępnych w agencjach pośrednictwa pracy o tym charakterze, bądź online. Zwykle po wypełnieniu wyczerpującego zestawu pytań, Twoje odpowiedzi są dopasowywane do kryteriów pracy i znajdujesz czystą odpowiedź.

Opiekunka w Niemczech – jaka musisz być, aby dobrze sprawdzić się w tym zawodzie?

Tymczasem, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kluczowych umiejętnościach związanych z funkcją opieki nad osobami starszymi, na potrzeby tego artykułu wybraliśmy niektóre z głównych cech, na które pracodawcy zwracają uwagę u kandydatów.

Dobra komunikacja – opiekunowie spędzają większość czasu pracy na rozmowach z klientami, a także na kontaktach z innymi starszymi pracownikami i pracownikami służby zdrowia. Dlatego ważne jest doskonałe czytanie, pisanie i komunikacja werbalna – w tym przypadku oczywiście w języku niemieckim.

Charakter wspierający i opiekuńczy – dużo empatii!! Opieka nad osobami starszymi jest wymagającą pracą i wymaga kogoś, kto z prawdziwą pasją zapewnia pomoc osobom starszym z cierpliwością i zaangażowaniem. Tutaj nie ma miejsca na inne podejście, a jeśli tego nie potrafisz to po prostu nie będzie opcja kariery dla Ciebie.

Sprawność fizyczna – to również jest bardzo potrzebne. Opieka nad osobami starszymi może być fizycznie wymagająca, ponieważ możesz być zobowiązany do pomocy klientom z problemami z poruszaniem się.

Profesjonalizm – jest niezbędny tak samo, bo niektóre osoby starsze są bardzo rozdrażnione, szczególnie gdy ich zdrowie fizyczne i psychiczne znacznie się pogorszyło. Opiekunowie muszą zachowywać dyskrecję i profesjonalizm przez cały czas wykonywania swoich obowiązków – tutaj też nie ma miejsca na jakiekolwiek odstępstwa od reguły.

Zdolność do wykonywania prac domowych – gotowanie, sprzątanie i inne prace domowe są typowym obowiązkiem dnia codziennego dla starszych pracowników opieki. Dlatego musisz być w stanie wykonywać te obowiązki szybko i na wysokim poziomie, aby sobie z tym wszystkim doskonale poradzić.

Świadomość bezpieczeństwa – opiekunowie muszą zwracać uwagę na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa, które mogą wyrządzić poważne szkody nie tylko klientom, ale także współpracownikom i sobie samym.

To oczywiście jedne z najważniejszych cech, ale nie wszystkie jakimi powinna się wyróżniać opiekunka osób starszych z prawdziwego powołania.