Ranking programów księgowych dla firm

calculator

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, z całą pewnością nie jest prostą sprawą. Jak powszechnie wiadomo, zarządzanie własną firmą wymaga posiadania wielu umiejętności i wiedzy z różnych dziedzin. Do tego stopnia, że prowadzenie odrobinę większej działalności własnej, właściwie nie jest możliwe zupełnie samodzielnie, bez pomocy żadnych specjalistów.

Przykładem może być tu między innymi prowadzenie w nieco większej firmie, działu księgowości. Bez posiadania wiedzy ekonomicznej czy umiejętności matematycznych, prowadzenie tego działu bezbłędnie, jest właściwie niemożliwe. Wiadomo więc, że każda szanująca się firma ma profesjonalnych księgowych. Korzystają oni najcześciej z profesjonalnych rozwiązań do księgowości online. Ranking programów księgowych online możesz zobaczyć na stronie:wojciechmatula.com/ksiegowosc-online/. Jest to jednak działka na tyle skomplikowana, że nawet osobom dobrze poruszającym się w tej dziedzinie wiedzy, ciężko jest prowadzić taki dział bez specjalistycznych komputerowych programów księgowych, które mają możliwość np. fakturowania z magazynem i inne pomocne opcje – wprowadza nas w temat Jacek Jaskowski z serwisu http://ksiegowosc24.pl/. Jednak czy wszystkie takie programy możemy traktować jako porównywalne?

Przyjrzyjmy się kilku najbardziej popularnym na rynku

Według sondy przeprowadzonej przez jedną z fachowych, zajmujących się tą tematyką stron internetowych, wśród użytkowników takowych programów, można wyróżnić pięć, które cieszą się największą popularnością.

DGCS Program Przychodów i Rozchodów PRO

Piąte miejsce w tym głosowaniu zajął program DGCS Program Przychodów i Rozchodów PRO. Jest to wyjątkowo łatwy w obsłudze program komputerowy, przeznaczony dla mikro i małych firm. Służy głównie do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ewidencji ryczałtowej, rejestrów VAT i środków trwałych. Kontroluje rozrachunki z kontrahentami. Wystawia i drukuje deklaracje PIT i VAT. Posiada bogaty zestaw raportów. Generalnie jest to program dość prosty.

Mała księgowość

Czwarte miejsce zajęła aplikacja Mała księgowość. Jest to aplikacja stworzona na system operacyjny Windows. Umożliwia obsługę nieograniczonej ilości firm, w tym również spółek cywilnych i jawnych. Ponadto program pozwala również na tworzenie rozbudowanych zestawień w oparciu o wprowadzane do programu dane.

DGCS Małe Biuro Rachunkowe

Ostatnie miejsce „na pudle”, przypadło programowi DGCS Małe Biuro Rachunkowe. Jest to już program trochę bardziej zaawansowany. Właściwie to nawet pakiet programów. Ułatwia prowadzenie księgi przychodów i rozchodów lub ryczałtu oraz ewidencji kadrowo-płacowej dla 10 pracowników (możliwość rozszerzenia). Ma również opcję wystawiania faktur. Oblicza deklaracje PIT i VAT oraz współpracuje z programem Płatnik. Umożliwia obsługę nieograniczonej ilości firm oraz pracuje w sieci komputerowej.

Insert Biuro Rachunkowe

Zaszczytne drugie miejsce zdobył za to program Insert Biuro Rachunkowe. Jest on polecany do zarówno małych jak i średniej wielkości firm. Co warte zauważenia, korzysta z niego już ponad dwanaście i pół tysiąca biur rachunkowych w całej Polsce. Ma też jednak dość istotną wadę. Mianowicie jest zdecydowanie droższy od omawianych przeze mnie wyżej programów. Musi być jednak wart swojej ceny, skoro został w tak istotny sposób doceniony przez klientów.

Comarch Optima Start Mikrofirma

Jednak bezapelacyjnym liderem omawianego przeze mnie rankingu, został program Comarch Optima Start Mikrofirma. Warte podkreślenia jest to, że jego przewaga nad drugim Insertem to ponad pięćdziesiąt jeden procent głosów wszystkich biorących udział w sondzie internautów. Przewaga bez wątpienia miażdżąca.

Co ciekawe jest też jednym z tańszych tego typu programów dostępnych na rynku. Generalnie to dość proste narzędzie pozwalające na obsługę niewielkiej działalności handlowej lub usługowej. Niewątpliwą jego zaletą jest to, że cały pakiet Comarch Optima Start Mikrofirma. umożliwia łatwe wystawianie faktur i innych dokumentów sprzedażowych i zapewnia pełną integracją z dokonywanymi płatnościami. Jest jednak dostępny tylko w wersji stacjonarnej. Do zakupu dołączany jest jednak komplet podręczników w formie elektronicznej. Ten fakt bez wątpienia może składać się na ogromny sukces programu.

Wybierz coś dla siebie

Podsumowując na rynku dostępnych jest bardzo wiele programów księgowych dla firm. Opinie o nich są różne. Tak naprawdę warto jednak dokonać wyboru, nie tylko na podstawie opinii innych użytkowników a własnych potrzeb. Każdy z programów trochę bardziej nadaje się do innego rodzaju działalności, dlatego przed dokonaniem zakupu omawiane przeze mnie programy (choć oczywiście jest ich znacznie więcej), warto przeanalizować pod tym właśnie katem.

Autorem artykułu jest producent oprogramowania dla firm w szczególności program wystawiający faktury VAT. Więcej informacji o autorze na stronie http://ksiegowosc24.pl/faktura-vat-program/