5 rzeczy, o które należy zadbać przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną

uomo stringe la mano per un colloquio di lavoro

Wiele osób nie przygotowuje się w ogóle do rozmów kwalifikacyjnych, licząc na swój urok osobisty lub wychodząc z założenie, że ich CV mówi samo za siebie. Niestety podczas takiej rozmowy oceniani jesteśmy całościowo i wiele rzeczy może pójść nie tak. O co zadbać przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź naszych 5 rad!

Zdobądź informacje o firmie

Wie Pan/Pani, czym zajmuje się nasza firma? To jedno z najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wysyłając CV w wiele miejsc często nawet nie pamiętamy, gdzie właśnie się wybieramy i jak nazywa się firma, do której aplikujemy. Warto to zmienić, ponieważ pierwszego wrażenia nie zrobimy po raz drugi. Izabela Foltyn – specjalistka z portalu www.praca-katowice.info radzi, by zawsze przejrzeć stronę firmową potencjalnego pracodawcy, zapoznać się z produktami i usługami, a nawet zapisać się na newsletter. Możecie również wypisać mocne i słabe elementy, które udało Wam się znaleźć na tej stronie. Takie pytania bowiem padają równie często. Jeśli przygotujecie się na to pytanie, to z całą pewnością wyróżnicie się na tle konkurencji i Wasze szansę na dobrą pracę wzrosną.

Przygotuj się na najczęściej zadawane pytania

To jednak nie jedyne pytanie, na które będzie trzeba odpowiedzieć. Warto przygotować sobie więc listę zagadnień i odpowiedzi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie dacie się zaskoczyć i wypadniecie po prostu lepiej. O co możecie zostać spytani? Jedno pytanie poznaliście już w poprzednim akapicie, ale warto do niego dodać oczywiście: dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie? Tutaj warto podeprzeć się listą zalet danej firmy, którą przygotowaliście.

Klasycznym pytaniem jest oczywiście prośba o zaprezentowanie siebie. Warto tutaj podać informacje szersze niż te zawarte w CV, ale jednak pasujące do rodzaju pracy, do której aplikujemy. Ważne jest to, by przedstawić swoje mocne i słabe strony, a także pochwalić się sukcesami . Możemy również przedstawić problem, z jaki udało nam się ostatnio rozwiązać w aktualnej pracy.

Bardzo ważne jest ponadto wytypowanie pytań, które związane są z branżą. Nie jest to oczywiście trudne. Wystarczy przejrzeć opinie pracowników o ich rozmowach na dane stanowisko, by dowiedzieć się, o co byli pytani.

Zastanów się ile chcesz zarabiać

Pytanie o zarobki dla części osób wydaje się krępujące. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że pieniądze są jedną z głównych przyczyn, dla której pracujecie. Pasja to oczywiście ważny aspekt, jednak nie będziecie w stanie jej rozwijać bez odpowiedniego wynagrodzenia. Jak więc podejść do przedstawienia swoich oczekiwań finansowych?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że zbyt niska stawka postawi nas w złym świetle. Będziemy potraktowani jak nieprofesjonaliści, którzy nie orientują się w rynku. Zbyt wysoka kwota może natomiast odstraszyć potencjalnego pracodawcę. Najlepiej sprawdzić wynagrodzenia z branży i dopasować je do naszego poziomu doświadczenia i wykształcenia.  

Zadbaj o odpowiedni strój

Nie szata zdobi człowieka, jednak strój również oceniany bywa podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nie masz zamiaru pracować w banku lub ubezpieczalni, to nie musisz przychodzić w garniturze. Wystarczy, że ubierzesz się schludnie. Koszula i eleganckie spodnie lub ciemne jeansy na pewno będą wystarczające. To samo dotyczy oczywiście kobiet. Stonowana sukienka lub elegancka koszula i ciemniejsze spodnie/spódnica wydają się być najbardziej odpowiednimi zestawami.  

Postaraj się przygotować na stresujące sytuacje

Nie ważne jak jesteś dobry w swoim zawodzie, jednak i tak stres może dopaść Cię podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To naturalne, ponieważ jesteś oceniany. Jak sobie poradzić ze stresem? Przede wszystkim postaraj się przewidzieć wszystkie sytuacje, które mogą się do niego przyczynić. Będzie to oczywiście spóźnienie spowodowane komunikacją miejską lub trudnością w odnalezieniu biura. Co w takich wypadkach robić? Zapisz sobie koniecznie nr telefonu do pracodawcy i w razie problemu zadzwoń, że się spóźnisz. Sprawdź dokładnie lokalizację firmy. Jeśli to możliwe, wybierz się tam dzień wcześniej, by mieć pewność, że trafisz bez żadnego problemu. Na pewno pomocna będzie również lista pytań i odpowiedzi, które powinieneś sobie przygotować, by pracodawca niczym Cię nie zaskoczył.