3 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim weźmiesz kredyt

money-2616900_640

Kredyty czy pożyczki są w dzisiejszych czasach na porządku dziennym. Zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi decydują się na branie kredytów w kłopotach finansowych czy z myślą o jakiejś poważniejszej inwestycji, której nie da się sfinansować za gotówkę. Zanim jednak podpiszemy umowę kredytową, warto dobrze rozważyć wiele kwestii i podjąć odpowiedzialną decyzję. Nieprzemyślane decyzje kredytowe najczęściej stają się prędzej czy później źródłem poważnych problemów finansowych.

Bez względu na to, czy planujesz wziąć kredyt gotówkowy, czy może hipoteczny na mieszkanie czy dom, musisz sprawdzić wiele elementów, które mają wpływ na ostateczny koszt kredytu, czyli pieniądze, jakie trzeba będzie oddać do banku.

Jak wysokie są różne opłaty?

Każdy kredyt gotówkowy czy hipoteczny wiąże się z wieloma kosztami, o których nie informują nas telewizyjne reklamy czy ogólne oferty, jakie możemy spotkać w ulotkach czy katalogach reklamowych. Niskie oprocentowanie wcale nie oznacza, że niska będzie rata kredytu i niewielki jego koszt. Poza oprocentowaniem na ostateczny koszt kredytu maja takie kwestie, jak marża, prowizja, dodatkowe ubezpieczenie czy koszt uruchomienia kredytu. Ostateczna kwota do spłaty może więc okazać się wysoka. Dobrze jest więc przed zaciągnięciem zobowiązania sprawdzić oferty w kilku bankach i porównać ich podstawowe parametry. Na https://habzafinanse.com.pl/ można znaleźć szeroką ofertę kredytów, wśród których bez problemu znajdziemy taki, który będzie odpowiadał naszym zapotrzebowaniom.

Czy stać Cię na kredyt?

hotel władysławowoWielu kredytobiorców podejmuje nieprzemyślane decyzje kredytowe, które skutkują poważnymi problemami finansowymi w momencie, gdy przestajemy spłacać z różnych względów raty kredytowe. Podczas składania wniosku zależy nam na tym, by jak najszybciej otrzymać dodatkowe środki, natomiast mało kto analizuje, czy faktycznie w perspektywie długoterminowej stać go na taki kredyt. Zanim więc podpiszemy umowę kredytową, warto realnie ocenić swoją kondycję finansową zarówno aktualną, jak i przyszłą. Na tej podstawie będzie wiadomo, czy proponowana rata kredytu będzie do udźwignięcia dla domowego budżetu.

Co, jeśli przestaniesz spłacać?

Przed podpisaniem umowy kredytowej dobrze jest również sprawdzić, jakie są ewentualne konsekwencje finansowe i nie tylko w momencie, gdy z różnych względów nie spłacimy konkretnej raty w terminie. Wiele banków dosyć szybko wszczyna procedury windykacyjne i wypowiada umowy kredytowe, co oznacza, że trzeba cały kredyt spłacić od razu. Dobrze jest też upewnić się, czy będzie możliwe odroczenie terminu spłaty jednej czy kilku rat. Takie wakacje kredytowe można znaleźć w ofercie wielu banków, dzięki czemu można raz na jakiś czas zrobić sobie przerwę w opłacaniu całych rat lub ich kapitału, co z pewnością będzie dawało finansowy oddech w trudniejszych miesiącach.