5 zawodów, w których poczucie humoru jest koniecznością!
Dobry żart niedocenioną umiejętnością? Mówiąc o swoich kwalifikacjach zawodowych podczas rozmowy o pracę, często zapomina się o czymś tak bardzo znaczącym jak dobre poczucie humoru. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna umiejętność, którą łatwo też zaprezentować, choćby przedstawiając się przed potencjalnym, przyszłym szefem.
Proste zawody, gdzie humor ma znaczenie
Jako pierwszy warto jest wymienić jeden z najczęściej spotykanych zawodów, który jednocześnie raczej nie przytacza się jako przykład poczucia humoru w pracy. Mowa o sprzedawcy, zwykłym pracowniku sklepu. Tacy ludzie mają niemal nieustanny kontakt z innymi, wdając się często w drobne pogawędki z klientami. Nie każdy lubi wysłuchiwać historii cudzego życia, ale o wiele przyjemniej jest wykonywać transakcję poprzez kogoś sympatycznego. Badania dowiodły że sprzedaż w sklepach z pracownikami, którzy wchodzą w interakcję z kupującymi znacznie wzrasta. Pracodawcy są bardziej skłonni dać stanowisko ludziom, którzy potrafią sobie zażartować, gdy sytuacja na to pozwala. Rzecz jasna, kawały te powinny być raczej niezbyt kontrowersyjne i dopasowane do ich odbiorcy, czarny humor w obecności dzieci raczej nie jest najlepszym pomysłem, ale za to sporo inspiracji można znaleźć na stronie http://kawaly.tja.pl/.
Podobnie sprawa ma się wśród ludzi świadczących usługi. Hydraulicy czy elektrycy wydają się znacznie bardziej godni zaufania, kiedy potrafią wyjść poza swój profesjonalny schemat i porozmawiać z gospodarzem domu. Te profesje mają to do siebie, że można spędzić wiele godzin w czyimś mieszkaniu, wykonując te same, monotonne czynności. Takie sytuacje aż proszą się o zabłyśnięcie dowcipem aby rozluźnić atmosferę i stworzyć nić porozumienia. Czas z pewnością upłynie szybciej, kiedy wokół nie będzie panowała niezręczna cisza. Przyjacielskie stosunki z klientem prawie zawsze są czymś pozytywnym i znacznie ułatwiają rozwiązywanie rozmaitych problemów, które bez wątpienia mają szansę wystąpić podczas zmagań z uszkodzonym sprzętem.
Ogólnie kwestie te dotyczą wszystkich profesji, gdzie trzeba wchodzić w częste interakcje z klientem. Ponad to, czasem cała praca sprowadza się właśnie do tego typu humorystycznych anegdotek. Przykładem jest barman. Mało który barman faktycznie sprzedaje drinki. Ludzie po alkoholu mają większą tendencję do zwierzania się, a osoba serwująca im te napoje ma moralny obowiązek, aby wysłuchać ich wszelakich żali oraz udzielić ewentualnych porad, rozwiewając złe myśli przy pomocy żartów.
Profesje opierające się o humor
Dla niektórych może to być zaskoczenie, lecz z poczucia humoru w ogromnej mierze korzystają nauczyciele. Nic nie ułatwia tak zapanowania nad dziećmi, jak utrzymywanie ich w dobrym nastroju poprzez dowcipy. Młodzi uczniowie czują się w szkole o wiele lepiej, gdy zamiast straszliwego rygoru wychowawca szuka z nimi wspólnego języka.
Ostatnim, najbardziej oczywistym przykładem są wszelkiego rodzaju komicy i kabareciarze. Cała ich praca opiera się na rozbawianiu publiczności, dlatego poczucie humoru jest dla nich absolutną podstawą i bezwzględnie wymaganą kwalifikacją.
Poczucie humoru od zawsze sprawia, że życie jest proste, a praca przyjemniejsza. Oczywiście w atmosferze walki szczurów i wzjemnego podgryzania się, trudno być szczęśliwym i zachować pogodną twarz. W każdej pracy warto się uśmiechać, ale już tragedia, jeśli trzeba to robić na siłęe, np. żeby coś sprzedać. Albo praca telefonistki (telemarketerki). Niby taki radosny głos, a wiadomo że chodzi o sprzedaż lub wciśnięcie towaru. Dlatego warto umieć rozpoznawać kto i kiedy uśmiecha się / śmieje naprawdę od siebie, w sposób niewymuszony.