Jak bezpiecznie podejść do jazdy po zmroku?

Dla wielu osób jazda nocą jest trudna. Potwierdzają to statystyki rządowe, największa liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych ma miejsce między 21:00 a 4:00. Dzieje się tak pomimo faktu, że drogi w Polsce są najcichsze w nocy.

Mając to na uwadze, niezbędne jest odpowiednie podejście do jazdy po zmroku. Nawet jeśli jesteś pewnym siebie kierowcą, a Twoja nauka jazdy Lublin przebiegała wzorowo – nadal możesz popełniać błędy, które mogą narazić życie na niebezpieczeństwo. Zachowaj więc bezpieczeństwo i czytaj dalej, aby zapoznać się z naszymi najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi jazdy nocą.

Sprawdź swoje oczy

Podobnie jak konserwacja samochodu, regularne badanie oczu jest niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia. Dbanie o oczy jest również niezbędne do bezpiecznej jazdy.

Dobry wzrok jest jeszcze ważniejszy podczas jazdy nocą, kiedy widoczność jest znacznie ograniczona. Wraz z wiekiem ludzie zwykle mają coraz gorszy wzrok. Kierowcy w wieku powyżej 50 lat często potrzebują znacznie więcej światła, aby widzieć wyraźnie, niż osoby poniżej 30. Z tego powodu wielu starszym kierowcom trudniej jest rozróżnić potencjalne zagrożenia na drogach.

Starsi kierowcy są również bardziej narażeni na oślepienie przez światła mijania i światła uliczne. Niektórzy widzą również aureole wokół źródeł światła w nocy. Jeśli zauważysz uporczywy problem z tymi kwestiami, koniecznie skonsultuj się z optykiem przed jazdą ponownie po zmroku. W wielu przypadkach przyczyna problemu będzie łatwa do wyleczenia.

Wyczyść szybę przednią

Brud, którego możesz nawet nie zauważyć w ciągu dnia, po zmroku może zostać rozświetlony przez reflektory. Ułatw sobie życie, utrzymując szybę w samochodzie w czystości. Pomoże to również zmniejszyć kondensację.

Zwolnij

Pamiętaj, że ograniczenie prędkości nie jest celem, do którego należy trafić za wszelką cenę. Spowalniając, będziesz miał więcej czasu na reakcję, jeśli coś pójdzie nie tak. Wolniejsza jazda daje też oczom więcej czasu na dostosowanie się do zmieniających się warunków oświetleniowych w miarę zapadania nocy.

Oprzyj się jednak pokusie zwalniania za każdym razem, gdy napotkasz parę nadjeżdżających reflektorów. Staraj się utrzymywać bezpieczną i stałą prędkość, z którą czujesz się komfortowo, zamiast ciągłego przyspieszania i zwalniania.

Zrób sobie przerwę

Nasze ciała są naturalnie zaprogramowane na rozpoczęcie cyklu snu w nocy. Może to prowadzić do senności, gdy noc się wydłuża. Jazda gdy jest się zmęczonym może być niezwykle niebezpieczna. Według danych do 20% poważnych wypadków drogowych można przypisać zasypianiu kierowców za kierownicą.

Jeśli poczujesz, że powieki zaczynają opadać, zatrzymaj się i zdrzemnij się. Odpoczynek przez zaledwie dziesięć do 15 minut może mieć ogromny wpływ na poziom energii i koncentracji. Jeśli musisz dotrzeć gdzieś na czas późno w nocy, daj sobie więcej czasu na podróż, aby w razie potrzeby móc zrobić sobie przerwę. Jeśli to się nie uda, każdy, dla którego warto ryzykować życiem, zrozumie, jeśli trochę się spóźnisz.